w

Dotacje dla sadowników w Gruzji na instalacje przeciwgradowe oraz studnie

Gruzja wprowadza współfinansowanie przez państwo instalacji systemów przeciwgradowych w sadach

Wprowadzany jest nowy element do prowadzonego przez państwo programu Landing Future w Gruzji, który zakłada współfinansowanie przez państwo rozwoju systemów przeciw-gradowi, a także studni. Odpowiednie zmiany w programie państwowym przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska i Rolnictwa zostały zatwierdzone na posiedzeniu rządu Gruzji 5 marca.

„…państwo dokona 50% dofinansowania. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony ogrodów beneficjentów projektu „Plant the Future” przed zagrożeniami klimatycznymi, instalacja systemów przeciwgradowych będzie stymulowana i współfinansowana. To da możliwość zastosowania nowoczesnych technologii tym rolnikom, którzy zakładają nowe ogrody lub są zainteresowani modernizacją istniejących ogrodów ”- powiedział dziennikarzom gruziński minister środowiska i rolnictwa Levan Davitashvili na zakończenie spotkania.

Według ministerstwa zmiany przewidują współfinansowanie przez państwo nie więcej niż 50% kosztów budowy studni / studni / stacji pomp (maksymalny poziom dofinansowania wynosi 15 tysięcy lari / 5,4 tysięcy dolarów), natomiast w przypadku spółdzielni rolniczych – nie więcej niż 60% (maksymalnie 18 tysięcy lari / 6,5 tysiąca dolarów). Jeśli chodzi o systemy przeciw gradowi, współfinansowanie dotyczyć będzie ich instalacji w winnicach, sadach jabłkowych, gruszkowych i wiśniowych. Kwota współfinansowania wyniesie nie więcej niż 10% kosztów tych systemów (maksymalnie 7,3 tys. Lari / 2,6 tys. USD na 1 ha), ale w przypadku spółdzielni rolniczych wioski w pobliżu linii podziału i osady wysokogórskie – nie więcej niż 20% (maksymalnie – 14,6 tys. Lari / 5,3 tys. USD na 1 ha). Ministerstwo podkreśliło również, że „potencjalni beneficjenci będą mogli wyposażyć systemy przeciwgradowe oraz studnie / studnie / przepompownie zarówno w istniejące, jak i przyszłe nowe wieloletnie sady”.

Program Plant the Future, uruchomiony w 2015 r., Jest częścią zunifikowanego projektu rolnego realizowanego przez Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa w Gruzji (ARDA). W ramach programu państwo w szczególności zapewnia wsparcie finansowe i techniczne dla uprawy nowych ogrodów dla wielu roślin wieloletnich (lista upraw objętych projektem jest opracowana dla każdego regionu kraju, biorąc pod uwagę ich klimat, glebę i inne cechy). Dzisiaj, w ramach „komponentu ogrodowego” tego programu, Agencja będzie współfinansować układanie ogrodów o wielkości od 0,5 ha do 50 ha, pokrywających 70% kosztów sadzonek i 50% kosztów systemu nawadniania kropelkowego (jednocześnie określono maksymalne limity ilościowe). W przypadku spółdzielni rolniczych, a także wsi w pobliżu linii podziału i osiedli górskich, współfinansowanie przez państwo wynosi 80% kosztów sadzonek i 60% systemu nawadniania kropelkowego.

W 2018 r. W Komponencie Ogrodów wprowadzono podskładnik uprawy małych sadów jagodowych na powierzchni od 0,15 do 5 ha (dla spółdzielni rolniczych maksymalny słupek 5 ha jest ważny tylko dla każdego z akcjonariuszy, nie ma ograniczenia całkowitej powierzchni). Współfinansowanie przez państwo kosztów sadzonek i systemów nawadniania kropelkowego w tym przypadku wynosi 100% (w ramach ustalonych limitów).

źródło: east-fruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biedroń na spotkaniu w Grójcu: „…skończę z pogardą rządzących wobec sadowników”

Rosja przestaje inwestować w nasadzenia w 2020 roku???