„Idared” i „Jonagold” stanowią 38% wszystkich sadów jabłoniowych w Polsce, ale popularność „Gali” i „Goldena” rośnie.
Porównanie wyników badań ogrodów w latach 2012 i 2017 wykazuje znaczne różnice w strukturze wiekowej drzew i gęstości sadzenia w sadach jabłoniowych. Od pięciu lat obserwuje się wyraźny spadek odsetka plantacji w wieku 15 lat i starszych oraz wzrost powierzchni sadów jabłkowych od 5 do 14 lat. Jednak według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) nie ma wzrostu odsetka najmłodszych sadów jabłoniowych (do 4 lat).
Ponadto tylko niecałe 11% gospodarstw ma ogrody o powierzchni przekraczającej 5 hektarów, stanowią one większość obszarów sadów jabłoniowych. Większość jabłek posiadała do 1 hektara jabłek, a ich całkowita powierzchnia stanowiła jedynie około 10% ogólnej powierzchni jabłek w kraju. W porównaniu z wynikami poprzednich badań odnotowano koncentrację obszarów jabłek na dużych obszarach, a także wzrost średniej powierzchni, na której rosną jabłonie, która w 2017 roku wynosiła 1,63 hektara liczba ta wynosiła 92 hektary), według GUS.
Struktura odmian sadów jabłoniowych jest podobna do struktury z poprzedniego badania z 2012 roku. Porównując wyniki z lat 1998, 2004, 2007, 2012 i 2017, można zauważyć, że w ciągu ostatnich 20 lat niektóre odmiany stały się bardziej popularne (na przykład Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious i Gala), podczas gdy inne straciły pozycje ( na przykład Jonathan, Cortland lub Lobo).
Jednak najpopularniejszą odmianą w Polsce jest Idared, którego udział pozostaje mniej więcej stabilny i wynosi ponad 20%. Drugie miejsce pod względem powierzchni zajmowały odmiany grupy Jonagold (w tym Jonagored i hybrydy) – 17,5%, a odsetek ten stale rośnie. Trzecie miejsce zajął Szampion (11,2%), następnie Ligol, Golden Delicious, Gala i Gloster (odpowiednio 7,0%, 5,1%, 5,0% i 4,8%).
Wyniki badań pokazują, że uprawa jabłek w sadach koncentruje się głównie w województwie mazowieckim (45,6% całkowitej powierzchni zajmowanej przez uprawy jabłoni w Polsce). Wysoką koncentrację sadów jabłkowych odnotowano również w następujących województwach: łódzkim (12,7%), lubelskim (12,4%) i świętokrzyskim (11,7%). Ogółem około 82,4% powierzchni jabłek w Polsce stanowiło jedną z tych czterech prowincji.
źródło: freshplaza, east-fruit