Prince 0,90zł a Jonagored 1zł? – ceny na Polskim rynku jabłka deserowego!

Sezon sprzedaży jabłek deserowych powoli rusza. Sadownicy, którzy nie mają odpowiednich obiektów przechowalniczych są zmuszeni do sprzedaży jabłek do końca stycznia a więc widać mały ruch na rynku jabłek deserowych. Ceny za dobrej jakości jabłka w porównaniu do poprzedniego tygodnia nieznacznie wzrosły, mimo to wielu sadowników wciąż nie zdecydowało się na otworzenie komór licząc na stanowczo wyższe ceny. Niecierpliwi sadownicy otworzyli komory z ciekawości, ponieważ zaobserwowano w branży  przypadki “czekolady” na jabłkach – prawdopodobnie przyczyną jest bardzo gorące, suche lato i brak schłodzenia jabłka przed zamknięciem w komorach. Jakość jabłek może niestety nie miło zaskoczyć podczas otwarcia komór wielu sadowników.

Czy w roku kiedy produkcja jabłek w Polsce sięgnęła ponad 4 miliony będzie cena zadowalająca sadowników?

Ile jabłka powinny kosztować aby produkcja się opłacała?

Czy gorące lato w 2018 roku nie wpłynie negatywnie na przechowalnictwo?

Ceny za jabłka deserowe  na portalu igit.pl obecnie na dzień dzisiejszy wyglądają następująco:

Z informacji uzyskanych od grup producentów owoców i warzyw ceny na jabłka na dzień 17.01.2019 rok wyglądają następująco:

Jedna z Grup z pod Grójca za odmianę jabłka na eksport Prince wysokiej jakości jest w stanie zapłacić  0,90 zł + karton po stronie grupy.

Grupa również podała informację, iż cena za Prince prawdopodobnie wzrośnie jeśli odbiorca będzie zadowolony z jakości dostarczonego owocu.  Gala pakowana w torebki płaci 0,50 zł + torba po stronie grupy. Pozostałe odmiany kształtują się od 0,40- 0,60 zł w danej grupie. Należy zaznaczyć, że cena jabłka zależna jest od jakości owocu. Wybarwienie w większości grup  wymagane jest na poziomie  85% a rozmiar 7,5.

Druga grupa z okolic Grójca podała informację, iż w tym tygodniu zakupiła na eksport Jonagoreda w rozmiarze 85-90 w cenie 1,05 zł (katon po stronie producenta).

Sensowne pieniądze sadownicy mogą uzyskać za odmiany takie jak: Golden, Prince, Jonagored.

Ceny jabłek na Broniszach kształtują się następująco:

 

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.