w

Istotne czynniki wpływające na opłacalność produkcji jabłek w Polsce dr Grzegorz Klimek – TSW 2019

Podczas tegorocznych targów TSW 2019 w Nadarzynie mogliśmy posłuchać bardzo ciekawego wykładu dr Grzegorza Klimka na temat: ” Istotne czynniki wpływające na opłacalność produkcji jabłek w Polsce”.

Dr Grzegorz Klimek podkreślał jak bardzo zmienia się sadownictwo, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kiedyś mówiono „Gala nie będzie opłacalna” -czasy się zmieniają. Należy również wprowadzić natychmiastowe zmiany aby sadownictwo było opłacalne.

Okazuje się, żę ostatnie trzy sezony  wzrosły  w kwestii kosztów produkcji jabłek prawie o połowę… 

Jaki Plon pozwoli osiągnać gospodarstwu plon opłacalny?

Plon 30 ton z hektara juz w latach 2008-2009 był stanowczo za mały aby produkcja była opłacalna. Od roku 2012 niestety mamy sytuacją kiedy ewidentnie plon 30 t/ha absolutnie nie zapewnia opłacalnej produkcji. Przy wyniku 40 ton hektarów wygląda to lepiej. W roku 2017 podczas prezentacji dr Grzegorza Klimka obserwujemy, że 30% sadownicy mogli schować do kieszeni .

Co ciekawsze „Najbardziej opłacalne odmiany produkowane w gospodarstwach sadowniczych  2004-2017”

Najbardziej opłacalną odmianą okazuję się nie Idared a GOLDEN! Dochód średnio, który mogliśmy uzyskać za jabłko na przestrzeni lat 2004-2017 to 0,82zł.

Ligol zajmuje drugie miejsce  w rankingu najbardziej opłacalnych odmian w produkcji.

Gala zajmuje trzecie miejsce ale  należy powiedzieć, że ta odmiana ciągle odstaje na plonowaniu.

Czwartą odmiana pod względem ekonomicznym jest Gloster . Należy podkreślić, że nie polecamy tej odmiany ponieważ obecnie w handlu hurtowym cena która uzyskujemy to 40 groszy i możemy zaobserwować problem z zbytem tego jabłka.

… aby dokładnie zapoznać się z wynikami zaprezentowanymi podczas TARGÓW TSW 2019  zapraszam do obejrzenia wystąpienia dr Grzegorza Klimka:

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nie stracimy żadnych środków z PROW 2014-2020

TSW 2019 (targi sadownictwa i warzywnictwa) VIDEO SHOW