w

Czy polskie jabłka trafią do Jemenu?

Sekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik spotkał się dzisiaj z ambasador Republiki Jemeńskiej w Polsce Mervat Mojali. Podczas spotkania, które zainicjowała strona jemeńska, zostały omówione perspektywy rozwoju polsko-jemeńskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, również w kontekście zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i przerwaniem łańcuchów dostaw żywności.

Sekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik spotkał się dzisiaj z ambasador Republiki Jemeńskiej w Polsce Mervat Mojali

Wiceminister Ryszard Bartosik podczas spotkania przedstawił działania, które Polska od początku wojny podejmuje na rzecz wywozu do krajów trzecich zbóż pochodzących z Ukrainy. Strony jemeńska i polska przedstawiły swoje propozycje i stanowiska dotyczące rozwoju współpracy państw w dziedzinie rolnictwa.

Propozycje Jemenu

Ambasador Mervat Mojali poinformowała o najbardziej perspektywicznych obszarach współpracy rolniczej z Polską. Podkreśliła, że Jemen chciałby skorzystać z polskich doświadczeń i polskiego dorobku naukowo-technicznego, szczególnie w zakresie doradztwa rolniczego, budowy silosów czy hodowli ryb. Strona jemeńska jest też zainteresowana zakupem maszyn rolniczych i nawozów. Dodatkowo ambasador Mojali poprosiła o listę producentów i eksporterów jabłek oraz przetworów z jabłek.

Stanowisko Polski

Sekretarz stanu w MRiRW potwierdził zainteresowanie zacieśnieniem relacji w obszarze rolnictwa i handlu artykułami rolno-spożywczymi z Jemenem. Wskazał też na eliminację barier w dostępie polskich produktów do jemeńskiego rynku jako jeden z ważniejszych czynników warunkujących rozwój współpracy handlowej.

Polski eksport do Jemenu

W 2021 r. Polska wyeksportowała do Jemenu artykuły rolno-spożywcze o wartości blisko 14 mln EUR. Eksportowano głównie ekstrakt słodowy, wyroby cukiernicze, serwatkę, tytoń oraz zagęszczone mleko i śmietanę. W pierwszych pięciu miesiącach 2022 r. eksport do Jemenu spadł o 52 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, osiągając poziom 4 mln EUR. Struktura towarowa polskiego eksportu pozostała bez zmian.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wszystko co musisz wiedzieć o borówce odmiany Spartan / dr inż. Tomasz Krupa i Ryszard Nowakowski

Komunikat sadowniczy dla jabłoni, gruszy, wiśni, śliw i czereśni