Julianna Wilson, specjalista od drzew owocowych z Uniwersytetu Stanowego Michigan, testuje skuteczność różnych metod sadzenia w Michigan. Producenci jabłek w Michigan nigdy nie przejmowali się zbytnio zaburzeniami sadzenia nowych drzewek w miejsca starych drzew. Ale naukowcy chcą sprawdzić, czy być może powinni…
Sadzenie młodych drzewa tam, gdzie kiedyś rosły stare drzewa, hamuje wzrost nowych drzew i może prowadzić to do wczesnego pogorszenia stanu ich żywotności – powiedziała Julianna Wilson. Nowo posadzone drzewa nie rozwijają się w glebie: trudniej wytrzymują stres, a ich korony nie rozwijają się w pełni, co wpływa na plony owoców.
Sadownicy walczą z „chorobą ponownego sadzeniem” fumigacją gleby przed ponownym sadzeniem.
Drzewka posadzone w miejscu poprzednich mają wiele zaburzeń.
Przyczyny zaburzeń przesadzania nowych drzew w miejsce starych są złożone. Według Wilsona, Einhorna i nematologa z MSU Marisol Quintanilla przyczynia się do tego wiele czynników, w tym nicienie pasożytnicze na roślinach i patogeny przenoszone w glebie. Czynnikami są również żyzność gleby i nierównowaga chemiczna.
Duże systemy korzeniowe pozostałe ze starych drzew mogą utrzymywać ogromne ilości grzybów, szkodników i patogenów – w tym nicieni, o których wiadomo, że odgrywają ważną rolę w chorobach. Dla sadowników nicienie są większym problemem na glebach piaszczystych.
Podczas sadzenia nowego sadu w miejscu, w którym był stary, sadownikom zwykle zaleca się sadzenie nowych rzędów drzew w międzyrzędziach, gdzie nie ma pozostałości starych korzeni. Badania wykazały, że sadzenie nowych drzew w rzędzie starych, prowadzić do wczesnego zamierania drzewa lub niepowodzenia w rozwoju – powiedział Wilson.
źródło: www.goodfruit.com
..a czy nie ogromna zawartość herbicydów w glebie..????