w , ,

Czerwiec w sadzie: Siarczan magnezu, techniczny mrówczan wapnia, chlorek wapnia…

W okresie czerwca w sadzie warto zadbać o dostarczenie jabłoniom magnezu. W tym roku wielokrotnie na liściach, sadownicy zaobserwowali zmiany wynikające z niedoboru magnezu (liście są w złej kondycji). Warto wykonać w sadzie zabieg siarczanem magnezu do końca czerwca.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dzisiaj w obiektywie Golden w okolicach Warki. Czy u Was również zauważyliście brak magnezu 😢⁉️

Post udostępniony przez Kobieta w Sadzie (@kobietawsadzie)

W przypadku niskich plonów nie wskazane są wysokie dawki siarczanu magnezu, ponieważ mogą wpływać negatywnie na pobieranie wapnia. Strategie nawożenia siarczanem magnezu można podzielić na dwa schematy:

  • Gdy nie było wykonywanych wcześniej zabiegów w sadzie można wykonać oprysk w dawce 10 kg siarczanu magnezu na 1 ha.
  • Gdy były wykonywane wcześniej zabiegi w sadzie można wykonać oprysk w dawce 5 kg siarczanu magnezu na 1 ha.

Do zabiegu można dodać 1,5 kg/ha mocznika aby poprawić pobieranie. Warto użyć również większej ilości cieczy roboczej np. 750 l.ha.

Siarczan Magnezu nie poleca się stosować w wysokich temp. np.  powyżej 25°c.

Nie zapominajmy, że w czerwcu najważniejszym składnikiem dla jabłoni jest wapń! Odmiany takie Szampion, Ligol, Jonagold(y), Mutsu, Cortland, Elise – koniecznie powinny często mieć dostarczany wapń!

Na rynku Polskim jest wiele dostępnych produktów wapniowych: techniczny mrówczan wapnia, mrówczan wapnia, boran wapnia, chlorek wapnia. Techniczny mrówczan jest stosunkowo bardzo tani ale pobieranie go jest utrudnione (może powodować oparzenia), lepszym rozwiązaniem okazuje się chlorek wapnia lub gotowe produkty oparte o mrówczan wapnia proponowane przez firmy.

Większość sadowników stosuje w sezonie około 2-5 zabiegów mrówczanem wapnia, natomiast większość sezon jabłonie opryskuje się chlorkiem wapnia. Ważne aby do zabiegów chlorkiem wapnia dodawać aminokwasy, dzięki którym można go stosować w wyższych temperaturach bez ryzyka uszkodzenia liści czy oparzenia.

Część sadowników wykonuje również własny „mrówczan wapnia” wdg. przepisu z Holandii i Belgii:

6 kg/ha chlorku wapnia + 0,5l/ha Aminosolu + 0,15l/ha manganowego nawozu dolistnego + 0,75l/ha cynkowego nawozu dolistnego.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ubezpieczyłeś – masz prawo domagać się odszkodowania.

Nekrotyczna plamistość odmiany Golden Delicious