Chodź letnie odmiany właśnie się wybarwiają, to w większości sadów w Polsce trwa okres wzrostu owoców do jesiennych zbiorów. Na początku lipca mieliśmy przyjemność odwiedzić sad Oskara Kępki w Lipiu. Podczas wizyty omówiliśmy aktualne wyzwaniach i zabiegi na jakich warto się skupić w sadach.
W sadzie jest szeroki wachlarz odmian, zarówno starych, sprawdzonych, jak i nowszych, cieszących się dużą popularnością. Wśród nich są m.in. Gala, Golden, Idared, ale również wiśnie i gruszki. Najstarsze drzewa w moim gospodarstwie mają 30 lat i wciąż owocują – informuje nas sadownik.
Sezon jest trudny i nieprzewidywalny. Na szczęście w sadzie nie było gradu, ale wiosenne przymrozki nieco zredukowały plon. Mimo to, sadownik jest zadowolony z jakości owoców. W tym roku zbiory Gali rozpoczną się około 5 września, a pozostałych jabłek pod koniec października. Sad jest dobrze zabezpieczony przed chorobami i szkodnikami, więc teraz należy skupić się na nawożeniu dolistnym, aby uzyskać owoce najwyższej jakości.
Ja od kilku lat stosuję nawozy NPK – Rosaleaf, aktualnie czerwony (azot, fosfor i potas). Dodatkowo używam naprzemiennie co 7-10 dni nawozów wapniowych – informuje Oskar.
Nawóz NPK 9-14-38-2-10 Rosaleaf czerwony zawiera:
- 9% azotu (N)
- 14% pięciotlenku fosforu (P2O5)
- 38% tlenku potasu (K2O)
- 2% tlenku magnezu (MgO)
- 10% siarki (S)
Każdy z pierwiastków odpowiada za inną funkcje:
Azot (N) – odpowiada za wzrost liści i pędów, stymuluje fotosyntezę i zwiększa plonowanie.
Fosfor (P) – odpowiada za rozwój korzeni, kwitnienie i owocowanie.
Potas (K) – wzmacnia odporność roślin na choroby i szkodniki, poprawia gospodarkę wodną i wpływa na jakość plonów.
Oprócz głównych składników pokarmowych, nawóz zawiera również mikroelementy, takie jak bor (B), miedź (Cu), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo) i cynk (Zn). Informacje o zawartości mikroelementów w nawozie są zwykle podawane na etykiecie produktu.
Stosowanie nawozów NPK o określonym stosunku składników pokarmowych pozwala na zaspokojenie specyficznych potrzeb różnych gatunków roślin na różnych etapach ich rozwoju. W sadach podczas intensywnego wzrostu owoców najważniejsze są nawozy o wyższej zawartości potasu, aby poprawić ich wielkość, jakość i smak.