w , , ,

Frusto w sadzie i kobiety w sadzie, czyli skuteczne rozwiązania!

13 czerwca odbyła się III edycja konferencji sadowniczej, skupiona wokół tematów technologii uprawy jabłoni oraz przebiegu sezonu wegetacyjnego 2024 okiem sadowników. Spotkanie „Frusto w sadzie” łączyło konferencję merytoryczną z pokazami praktycznymi w gospodarstwie sadowniczym.

Anita Górna-Rybacka z Serwisu Doradczego odpowiadała na pytania uczestników dotyczące ochrony roślin i nawożenia. W trakcie spotkania omówiono m.in. kwestie mieszania oprysków, kolejności ich stosowania, znaczenia pH cieczy roboczej oraz doboru nawozów.

Mieszanie oprysków

Anita w rozmowie z naszą redakcją odradza mieszania wielu oprysków ze względu na ryzyko nieskuteczności zabiegu lub nawet uszkodzenia roślin. Podkreśla też znaczenie analizy gleby przed doborem nawozów. Na podstawie wyników analizy można najlepiej dobrać odpowiednie nawozy dostosowane do potrzeb gleby i roślin.

Serwis doradczy Frusto oferuje sadownikom szereg dodatkowych usług, m.in.:

  • badania gleby,
  • doradztwo w zakresie ochrony roślin i nawożenia,
  • lustracje sadów,
  • pomoc w zwalczaniu szkodników i chorób,
  • dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań.

Elvita prezentuje rozwiązania dla sadownictwa podczas spotkania Frusto

Eksperci Elvity omówili znaczenie odpowiedniego przygotowania cieczy roboczej, doboru nawozów i wpływ pH na działanie środków ochrony roślin. Podczas spotkania zaprezentowano również produkty marki Elvita, w tym nawóz dolistny Elvita Kanon oraz rozwiązania mikrobiologiczne, takie jak kwasy humusowe Elvita Humus Plus i Elbio Terra Ivo.

Ciecz robocza kluczem do sukcesu

Podczas spotkania podkreślono, że odpowiednio sporządzona ciecz robocza ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działania środków ochrony roślin. Eksperci Elvity omówili czynniki, które wpływają na pH cieczy roboczej, takie jak twardość wody, stosowane preparaty i warunki atmosferyczne. Podkreślono również znaczenie używania dobrej jakości wody i dokładnego mieszania preparatów. Podczas spotkania zaprezentowano kwasy humusowe Elvita.

Kwasy humusowe to naturalne substancje, które poprawiają strukturę gleby, zwiększają jej pojemność wodną i ułatwiają pobieranie składników pokarmowych przez rośliny – informowała naszą redakcję Ewelina Błaszkiewicz z firmy Elvita.

Monitoring szkodników 

Podczas wydarzenia odwiedziliśmy również stoisko pani Barbary Błaszczyńskiej, która informowała sadowników, że w ostatnim czasie obserwowana jest wzmożona aktywność szkodników w sadach.

Kluczowym elementem walki ze szkodnikami jest ich bieżące monitorowanie. W tym celu wykorzystuje się pułapki feromonowe, które wabią i wyłapują określone gatunki motyli. Liczba złapanych osobników pozwala na ocenę presji szkodnika i podjęcie decyzji o konieczności zwalczania – informowała pani Barbara.

Zapraszamy do pełnej relacji z wydarzenia „Frusto w sadzie” w materiale filmowym niżej:

Poznaj Frusto Serwis

Więcej informacji na temat Frusto Serwis i oferowanych w nim usług można znaleźć na stronie internetowej https://www.frusto.pl/strefa-wiedzy/frusto-serwis–fachowe-doradztwo-dostepne-od-reki.htm oraz na Facebooku https://www.facebook.com/FrustoNawozy.

Czerwcowe spotkanie „Frusto w sadzie” było cenną okazją do zdobycia wiedzy na temat ochrony roślin i nawożenia. 

UDOSTĘPNIJ

Polska wiśnia Sabina na ringu hurtowym z węgierską konkurencją

Sprawdziliśmy ceny polskich owoców jagodowych na warszawskim warzywniaku!