w , , ,

Aktualna sytuacja w sadzie na początku czerwca. Owocówka jabłkóweczka oraz dokarmianie wapniem.

Dotychczasowa ciepła aura uruchomiła aktywność owocówki jabłkóweczki, sadownicy informowali o intensywnych lotach motyli pierwszego pokolenia.  Samice owocówki składają dużą ilość jaj, z których wylęgną się gąsienice stanowiące zagrożenie dla sadów jabłoniowych.

Do kontrolowania intensywności lotów owocówki jabłkóweczki służą pułapki feromonowe. Dzięki nim sadownicy mogą śledzić moment rozpoczęcia wylotu motyli i wzrost presji ze strony szkodnika. Pułapki należy sprawdzać 2-3 razy w tygodniu, licząc odłowione samce i usuwając je. Należy również regularnie wymieniać w pułapkach dyspensery feromonowe.

Zwalczanie owocówki jabłkóweczki

W sadach jabłoniowych na terenie powiatu Grójeckiego odnotowano już obecność szkodnika. Zaleca się przeprowadzenie zabiegów zwalczających środkami stosowanymi w okresie lotu motyli i żerowania gąsienic.

Skuteczne zwalczanie owocówki jabłkóweczki preparatem Tonus 100 EC

Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella) to jeden z najgroźniejszych szkodników sadów jabłoniowych. W walce z tym szkodnikiem można wykorzystać skuteczny preparat owadobójczy Tonus 100 EC. Pan Marek Kołaciński z gminy Chynów wykonał już pierwszy zabieg produktem Tonus 100EC. Zapraszamy do relacji filmowej z gospodarstwa:

Działanie preparatu:

Tonus 100 EC zawiera substancję czynną pyriproxyfen w stężeniu 100 g/l, która działa kontaktowo i żołądkowo na owady. Preparat zaburza równowagę hormonalną szkodników, hamując ich rozwój i obniżając płodność. Działa on również jajobójczo i larwobójczo, skutecznie eliminując młode stadia owocówki.

Piryproksyfen jest regulatorem wzrostu owadów (RWO), który naśladuje hormon juwenilny, naturalny hormon występujący u dorosłych i wczesnych stadiów larwalnych owadów. Hormon juwenilny jest niezbędnym związkiem chemicznym wytwarzanym podczas rozwoju owada, ale staje się toksyczny, gdy jest obecny podczas metamorfozy owadów. 

Piryproksyfen wywołuje trzy główne skutki:

  • Hamuje wylęganie się jaj
  • Hamuje przeobrażanie się owadów z późnych stadiów larwalnych w osobniki dorosłe
  • Redukuje rozrodczość dorosłych samic (złożone jaja są sterylne)

Piryproksyfen nie wykazuje bezpośredniego działania toksycznego na osobniki dorosłe, dlatego zmiany w populacji nie są natychmiast widoczne po zastosowaniu preparatu. Pełny efekt zastosowania piryproksyfenu może zatem trwać nawet 3 tygodnie po oprysku, chociaż w większości sytuacji efekt powinien być widoczny po 14-16 dniach.

Stosowanie:

Tonus 100 EC stosuje się w uprawach jabłoni. Preparat należy stosować zapobiegawczo, przed pojawieniem się szkodników.

Zalety preparatu:

  • Jest przyjazny dla środowiska naturalnego i wybranych owadów pożytecznych
  • Wykazuje wysoką przyswajalność dzięki środkom powierzchniowo czynnym
  • Surfaktanty w preparacie zapobiegają rozwarstwianiu się cieczy roboczej

Tonus 100 EC to skuteczny i bezpieczny sposób na zwalczanie owocówki jabłkóweczki i ochronę plonów. 

Preparat Tonus 100 EC jest dostępny w autoryzowanych punktach sprzedaży środków ochrony roślin.

UDOSTĘPNIJ

Sektory elektryczne Campagnola w promocji -20%! Zyskaj nawet 680 złotych rabatu!

Kolejne podwyżki cen truskawek na skupach – 2 czerwca 2024r.