Przedsezonowy pośpiech na rynkach sprzedaży krajów byłego ZSRR nie mógł nie wpłynąć na ceny jabłek. Jednak jabłko nie jest kluczową pozycją w handlu przedświątecznym, chociaż jego sprzedaż tradycyjnie rośnie, ale nie tak znacząco jak sprzedaż cytrusów i innych egzotycznych owoców/
Interesujące jest przyjrzenie się wykresowi dynamiki cen dla jabłka w grudniu – jedynym rynkiem, na którym ceny praktycznie nie rosły była Rosja. A to Rosja jest największym rynkiem jabłkowym w regionie. W tym samym czasie w Mołdawii w grudniu średnia cena jabłka wzrosła o 18,3%, a w ciągu ostatniego tygodnia o 9,1%. Na tle dewaluacji rubla o 5% w ciągu dwóch tygodni i wzrostu VAT w Rosji od 1 stycznia, możemy założyć, że w listopadzie eksporterzy jabłek z Mołdawii zarobili dużo więcej niż teraz.
Ceny na Ukrainie zmieniły się minimalnie – tylko dzięki wzrostowi pod koniec miesiąca udało się uniknąć negatywnego obrazu do grudnia. W rezultacie w grudniu średnia cena dla jabłka na Ukrainie wzrosła o 4,2%.
Ceny jabłek rosły najdynamiczniej w grudniu w Polsce i Gruzji – odpowiednio o 21% i 23%. W zeszłym tygodniu w Polsce jabłko nie wzrosło, częściowo z powodu świątecznego tygodnia. W Tadżykistanie cena jabłka wzrosła w ciągu miesiąca o 9%, głównie ze względu na wzrost cen w ostatnim tygodniu.
Podobnie jak wcześniej, Rosja pozostaje liderem cen jabłek – tam sprzedaje się najwięcej jabłek. Następnie nadchodzi Tadżykistan, gdzie jabłko kosztuje średnio o połowę mniej niż średnio w Rosji. Średnia cena hurtowa jabłek w Mołdawii i Gruzji jest prawie równa – około 26-27 centów amerykańskich za kg. Ale obcymi po cenach pozostają Ukraina i Polska – odpowiednio 23 i 21 centów.
W grudniu w Mołdawii ceny jabłek Gala wzrosły najsilniej – o prawie 43%. Jabłka Granny Smith i Jonagold wzrosły o 25-27%. Złoty Dlichez rósł w cenie mniejszej niż inne odmiany. W tym samym czasie pozostała najtańsza odmiana Renet Simirenko – rolnicy sprzedali to jabłko za 20 centów amerykańskich za kg.
Ale w Rosji, Rennet Simirenko wzrosła w cenie więcej niż inne odmiany jabłek – o 14,3%. Wskaźnik Idared wzrósł o 9%. Natomiast jabłka odmian Fuji i Jonagold spadły z kolei w grudniu 2018 roku. Jonagold pozostał najtańszym jabłkiem na rynku – 50 centów za kg. Ceny dla Granny Smith i Fuji dogoniły – 72 centy za kg, a to były najdroższe jabłka w Rosji w grudniu.
Na Ukrainie w grudniu wzrosły tylko jabłka odmian Gala i Rennet Simirenko. W przypadku innych odmian nie było zmian. Idared i Jonagol były najtańszymi jabłkami, sprzedając 22 centy za kg. Pozostałe odmiany były sprzedawane głównie w cenie 26 centów za kg.
źródło: east-fruit
zdjęcie: beszamel.pl