w

Ceny jabłek drastycznie niskie – eksperci PKOBP ALARMUJĄ!

Plonowanie w 2018 roku było znacząco większe niż w latach poprzednich. Jak informuje aktualny raport zamieszczony na stronie PKOBP: ” Średnioroczne tempo wzrostu produkcji w latach 2011-2018 wynosiło 8,6%. W 2018 zbiory jabłek w kraju będą rekordowe wynosząc wg GUS 3,9 mln t.”

Należy zwrócić uwagę iż, Polska jest NAJWIĘKSZYM producentem jabłek na rynku UE. Polski udział w produkcji europejskiej wynosi aż, 35%.

Eksperci informują że około 50% produkowanych jabłek to właśnie te które trafiają do przetwórstwa. Co roku sprzedaży jabłek eksportowanych sprzyjał rozwój – wciąż rosnący. W latach po wprowadzeniu EMBARGA przez Rosję eskport wyhamował znacząco! Obecnie taki udział wynosi 30%.

Ceny obecne za Polskie jabłka są drastycznie niskie! Podobnie sytuacja wygląda w branży soków. Obniżki notują wszyscy producenci. Całej tej sytuacji również nie pomaga spożycie soków w Polsce – jest ono malejące z roku na rok.

Jak informuje PKOBP :  Ceny jabłek będą utrzymywać się na niskim poziomie w całym sez. 2018/19. Wysoka podaż w Polsce i UE (wyższe zapasy) ograniczać będą sezonowe wzrosty.”

 „Wskutek wyższych zbiorów, w sez. 2018/19 wzrośnie eksport jabłek z Polski w ujęciu wolumenowym, jednak z uwagi na spadek cen jego wartość może obniżyć się. Zmieni się struktura eksportu jabłek – większego znaczenia nabiorą rynki wschodnie, zmniejszy się udział sprzedaży do UE.”

Spadek cen jabłek przemysłowych wpłynie na poprawę sytuacji  producentów soków.

Ogromnym zagrożeniem dla branży rozwoju produkcji jabłek może okazać się rynek wschodni (Ukraina, Rosja), może wpłynąć to niekorzystnie na eksport jabłek z Polski.

źródło: http://www.pkobp.pl/centrum-analiz/analizy-sektorowe/raporty-branzowe/rynek-jablek-nadpodaz-i-niskie-ceny/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eskimos zamieścił ostateczną listę interwencyjnych skupów jabłek przemysłowych 19.10.18

Sadownicy jabłka sypią LUZEM w garażach, piwnicach czy stodołach … niczym dawniej zboże!