w

BW: Elstar jest i pozostaje najpopularniejszą odmianą jabłek w kraju

foto: https://ogrodnik.sklep.pl/

Elstar pozostaje absolutnym liderem wśród jabłek deserowych w Badenii-Wirtembergii. Odmiana jabłek Elstar uprawiana jest na 1865 ha (ha) lub 20% całkowitej powierzchni jabłek deserowych wynoszącej 9198 ha , określonej przez Państwowy Urząd Statystyczny na podstawie badania upraw drzew owocowych z 2022 roku.

Jest to tylko stosunkowo niewielki spadek (-6%) w porównaniu z ostatnim badaniem w 2017 r. Dla porównania Jonagold (-27% do 936 ha) i Braeburn (-17% do 825 ha) znacznie straciły. Jonagold, który był drugi w 2017 roku, spadł na trzecie, a Braeburn w obu latach 4. Ze względu na spadek Jonagold i Braeburn, odmiana Gala awansuje na drugie miejsce bez znaczącego wzrostu powierzchni (+3% do 1207). ha).

Gospodarstwa sadownicze w kraju oczywiście nie mają wyraźnych faworytów, jeśli chodzi o nowe nasadzenia. W przypadku Topaz (5. miejsce, +10% do 476 ha) i Pinova (6. miejsce, +22% do 402 ha) powiększono powierzchnie upraw, ale wzrosty są znacznie mniejsze .

Nowością w asortymencie jest odmiana Natyra/Magic Star. Jako Natyra w uprawie ekologicznej, uprawiana jest również w uprawie konwencjonalnej jako Magic Star. Z łączną powierzchnią 181 ha może od razu zająć 12. miejsce. Za nim znajduje się odmiana Santana o powierzchni 156 ha, która charakteryzuje się najwyższym tempem wzrostu (+60%) spośród ważniejszych odmian jabłek.

W przypadku gruszek wybór jest znacznie bardziej ograniczony, z zaledwie kilkoma głównymi odmianami. Tu jednak następuje zmiana warty. Tradycyjne odmiany Williams Christbirne (104 ha), Conference (103 ha) i Alexander Lucas (51 ha) muszą ustąpić miejsca gruszce listopadowej (znanej również jako Novembra® lub Nojabrskaja), która wyraźnie wyrosła na szczyt asortymentu w ciągu zaledwie pięciu lat (+108% do 171 ha).

Źródło: Państwowy Urząd Statystyczny Badenii-Wirtembergii / polskiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rękawica do zbioru poprawia wydajność zbioru borówki ?

Kalifornijscy rolnicy rozpoczynają pilotażowy program zbierania owoców dronami