GUS: Zbiory jabłek spadną do 3,1 mln ton. Przymrozki i susza mocno ograniczyły plony
Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne szacunki tegorocznych zbiorów owoców z drzew. Według prognoz produkcja jabłek wyniesie niespełna 3,1 mln ton, czyli o 19,5% mniej niż w 2025 roku. Łączne zbiory owoców z drzew mają osiągnąć około 3,4 mln ton, co oznacza spadek o 18,6% rok do roku.
Dobra zima, trudna wiosna
Jak podaje GUS, zima 2025/2026 nie wyrządziła większych szkód w sadach. Stan przezimowania drzew owocowych oceniono jako dobry, jednak o wielkości tegorocznych plonów zadecydowały niekorzystne warunki pogodowe w kolejnych miesiącach.
Chłodny kwiecień oraz utrzymujący się deficyt opadów spowolniły wegetację i ograniczyły pobieranie składników pokarmowych przez rośliny. Dodatkowym problemem była niska aktywność owadów zapylających.
Przymrozki najbardziej uderzyły w sady
Największe straty przyniosły przymrozki pod koniec kwietnia. Mróz uszkodził kwiaty oraz młode zawiązki owoców, a skala szkód była zróżnicowana w zależności od regionu i lokalnych warunków.
Nie poprawił sytuacji również suchy maj, który nadal ograniczał wzrost i rozwój drzew owocowych.
Upały, stres i większa presja chorób
Lepsze warunki wilgotnościowe pojawiły się dopiero w czerwcu. Jednocześnie fale upałów pod koniec miesiąca wywołały stres termiczny roślin, uszkodzenia owoców oraz zwiększony opad zawiązków. Sadownicy musieli również zmierzyć się z większą presją chorób grzybowych i szkodników.
Dopiero większa ilość opadów w lipcu poprawiła kondycję drzew i wpłynęła korzystnie na dalszy rozwój owoców. Nie zdołało to jednak zrekompensować wcześniejszych strat.
Jabłka poniżej 3,1 mln ton
Według wstępnych szacunków GUS produkcja jabłek wyniesie niespełna 3,1 mln ton, co oznacza spadek o 19,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Niższe będą również zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew:
- gruszki – 67,4 tys. ton (-14,4%),
- śliwki – 113,1 tys. ton (-4,1%),
- wiśnie – 125,8 tys. ton (-10,8%),
- czereśnie – 48,6 tys. ton (-16,6%),
- brzoskwinie, morele i orzechy włoskie łącznie – 13,2 tys. ton (-12,7%),
- pozostałe drzewa owocowe – około 1,6 tys. ton (-15,8%).
W ocenie GUS tegoroczny sezon zapisze się jako jeden z trudniejszych dla producentów owoców. Mimo poprawy warunków pogodowych w drugiej części lata wcześniejsze przymrozki, susza i wysokie temperatury wyraźnie ograniczyły potencjał plonowania sadów w całym kraju.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS).



