w

Spadek produkcji jabłek na Białorusi

Według analityków EastFruit, w tym roku Białoruś, w przeciwieństwie do innych krajów Europy Wschodniej, zmniejszyła zbiory jabłek.

Główną przyczyną spadku zbiorów jabłek w 2021 r., według białoruskich sadowników, były niekorzystne warunki pogodowe w tym sezonie. Chłodna wiosna, gorące i suche lato oraz deszczowe okresy zbioru owoców spowodowały znaczne straty zarówno w objętości, jak i jakości jabłek.

Nawiasem mówiąc, sytuacja na Białorusi jest podobna w przypadku wielu innych rodzajów warzyw i owoców.

Spadek produkcji jabłek na Białorusi, podczas gdy plony tych owoców w innych krajach sąsiednich wzrosły, spowodowało stosunkowo wysoki poziom cen jabłek na lokalnym rynku. Hurtownie na Białorusi są gotowe kupić jabłko popularnej odmiany „Golden Delicious” po 0,74 USD za kg, a tydzień wcześniej jego ceny sięgały nawet 0,85 USD za kg.

To jeszcze drożej niż w Rosji, gdzie ceny jabłek są zazwyczaj najwyższe w regionie! Dla porównania hurtownie płacą prawie trzy razy taniej za to samo jabłko na Ukrainie, a Ukraina aktywnie eksportuje to jabłko nie tylko na Białoruś, ale do krajów Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej.

Nawiasem mówiąc, ceny jabłka na Białorusi w tej chwili są dość porównywalne z cenami tego owocu w tym samym dniu w 2020 roku, pomimo spadku wielkości produkcji. Powodem jest to, że jabłko w innych krajach jest znacznie tańsze niż na Białorusi, więc jest aktywnie importowane. W szczególności przedstawiciele regionalnego handlu owocami i warzywami informują o aktywnym eksporcie jabłek z Ukrainy, Mołdawii i Polski na Białoruś już w październiku, choć dostawy jabłek zwykle rozpoczynają się później.

Ponieważ białoruskie ogrodnictwo tradycyjnie koncentrowało się na lokalnym rynku i na znikomych dostawach jabłek do Rosji, do niedawna nie było dążenia do wysokiej jakości, zgodnej z międzynarodowymi standardami. Ponadto lokalni producenci nadal nie uprawiają najbardziej produktywnych i obiecujących odmian lokalnej selekcji, które są praktycznie nieznane poza Białorusią, takie jak na przykład „Alesya” lub „Kovalenkovskoe”. Ma to również wpływ zarówno na jakość, jak i wielkość zbiorów jabłek w kraju.

Białoruscy ogrodnicy muszą pomyśleć o unowocześnieniu swojej produkcji, przechowywania i przetwarzania owoców. Jednak w tym roku stosunkowo niskie zbiory, a co za tym idzie stosunkowo wysokie ceny, zagrają w ręce białoruskich ogrodników.

źródło: eastfruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Armenia – nowy gracz w eksporcie jabłek?

STANOWCZO NIE GODZIMY się na hejt, który jest regularnie kierowany w stronę Podmiotów skupujących jabłko deserowe!