w

Armenia – nowy gracz w eksporcie jabłek?

Armenia wyeksportowała w 2020 roku ponad 2,7 tys. ton jabłek. W 2021 r. Armenia prawdopodobnie ponownie odnowi swój rekord eksportu jabłek. W pierwszych 7 miesiącach roku wyeksportowała już prawie tyle produktów, co w całym 2020 roku. Co więcej, jeśli porównamy eksport jabłek z Armenii w okresie styczeń-lipiec 2021 r. z tym samym okresem w 2020 r., to wielkość dostaw wzrosła 4,7-krotnie.

Jednak nie wszystko jest tak oczywiste, jak się wydaje. Możliwe, że nie wszystkie jabłka eksportowane z Armenii były uprawiane w Armenii. Jeśli zwrócimy uwagę na wielkość importu jabłek, to gwałtowny wzrost importu jabłek do kraju z Iranu jest uderzający, a tempo wzrostu importu jest porównywalne z tempem wzrostu eksportu.

Produkcja jabłek w Armenii rzeczywiście rośnie w ostatnich latach. Ponadto w kilku regionach jednocześnie pojawiły się dosyć duże nowoczesne sady jabłoniowe, które stopniowo wchodzą w pełne owocowanie. W związku z tym podaż jabłek na rynku krajowym rośnie, a ilości potrzebne na eksport stopniowo rosną. Co prawda lokalnym producentom wciąż brakuje nowoczesnych obiektów do przechowywania, sortowania i pakowania jabłek, jednak o tych inwestycjach już teraz aktywnie dyskutuje się.

źródło: east-fruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamykam swoją kadencję wieloma programami przygotowanymi w resorcie rolnictwa minister – Puda podsumowując rok pracy w ministerstwie.

Spadek produkcji jabłek na Białorusi