w

Belgia: tegoroczne zbiory będą najgorszymi od 40 lat!

foto: istockphoto

Producenci gruszek z Belgii stoją przed poważnymi wyzwaniami w bieżącym sezonie. Na początku sezonu zmagali się z mrozem i silnymi burzami z gradem, a teraz borykają się z poważnym problemem związanym z chorobą bakteryjną wywołaną przez bakterię Pseudomonas.

Belgijska TVL już zapowiedziała, że tegoroczne zbiory będą najgorszymi od 40 lat. – To się dopiero okaże – mówi producent Bert Morren, ale on też nigdy nie widział czegoś podobnego. „Mieliśmy już problemy z Pseudomonas, ale nigdy w takim stopniu. Myślę, że będziemy mieli połowę zbiorów” – mówi producent z Kortenaken we Flandrii.

Silnego pojawienia się bakterii nie można oddzielić od wcześniejszych mrozów i gradu, ponieważ bakteria Pseudomonas najlepiej rozwija się w zimnych i wilgotnych warunkach.

 Widzimy również, że sytuacja różni się w zależności od działki. Grad dotyczy głównie młodych drzew i drzew, w których szerzy się bakteria. Na działkach, na których uszkodzeń spowodowanych przez grad jest mniej, nie mamy żadnego problemu. Problem jest naprawdę duży, rany spowodowane gradem i uszkodzonymi liśćmi, gdzie widać wiele czarnych plam wywołanych przez Pseudomonas. Będzie to miało poważne konsekwencje dla nowych zbiorów.
Tegoroczne zbiory gruszek rozpoczną się już w połowie sierpnia, czyli znacznie wcześniejsze w porównaniu do innych lat.

Są działki, które są lepsze. Tam gruszki rzeczywiście wyglądają całkiem nieźle. Naturalnie są trochę bardziej szorstkie ze względu na warunki atmosferyczne, ale osiągają swoje rozmiary i dobrze rosną. Ale są też drzewa, na których jest tylko jedno wiszące gruszki To katastrofa, przez co bardzo trudno jest osiągnąć rentowność w tym sezonie. Możemy tylko mieć nadzieję na dobre ceny, ponieważ w przeciwnym razie będzie to bardzo trudny rok dla wielu producentów. Z pewnością nie jesteśmy jedynymi, których to dotyczy regionie, wszyscy o tym mówią i rozumiem, że w Holandii producenci również borykają się z podobnymi problemami.

źródło: Freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

Do Polski chciały wjechać z Serbii jeżyny z larwami owadów!

Wsparcie gospodarstw rolnych w ramach pomocy de minimis