Anomalia pogodowe w maju, pokryły całą Europę!

W poniedziałkowy poranek nie jeden rolnik czy sadownik mógł się zdziwić gdy jego termometr wskazał minusową temperaturę w maju… Rekordowe temperatury przy gruncie wynosiły nawet -7 stopni Celsjusza, jak informuję portal twojapogoda.pl:

Szkody spowodowane licznymi przymrozkami w maju są bardzo poważne. Wiele kwiatów oraz zawiązków, zostało przemarzniętych:

Całą Europę zaskoczyła zima w maju! Niemcy, Austria, Włochy i Francja mówią o rekordowych przymrozkach oraz opadach śniegu jak na tę porę roku.

Tak zmieniły się z dnia na dzień krajobrazy w Oberstdorfie. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @iMeteo.sk

W Bernie i St. Gallen w Szwajcarii nigdy wcześniej w maju nie mierzono tak dużej ilości śniegu, jaka spadła w niedzielę (5.05) o poranku. W miejscowości St. Gallen, która położona jest na wysokości zaledwie 700 metrów, spadło aż 20 cm śniegu. Poprzedni rekord z 7 maja 1957 roku wynosił 12 cm.

W Bernie, szwajcarskiej stolicy, spadły 4 cm  śniegu. Od początku pomiaru w 1931 roku śnieg prószył tam w maju tylko raz.

Austria jak podają media jest obecnie cała w śniegu. W St. Johann im Pongau  leży 6 cm świeżego śniegu, a w Reutte aż 16 cm. W Obserwatorium Sonnblick spadło aż 55 cm śniegu! W miejscowości Salzburgu śnieg ostatnio prószył tak późno 4 maja 1987 roku.

Zima w Trydencie we Włoszech. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Daniele Toniolatti.

Najniższa temperatura jaką zanotowano w niedzielę 05.05 na przełęczy Jungfraujoch w Alpach Berneńskich w Szwajcarii, to minus 20 stopni.

W najbliższych dniach nietypowe chłody dotrą do północnej Hiszpanii, Włoch i na Bałkany, a więc do najcieplejszych zwykle regionów Europy. To oznacza, że szkody poczynione przez arktyczne masy powietrza będą powodować coraz poważniejsze i kosztowniejsze szkody.

 

Anomalie temperatury prognozowane na następne 3 dni w Europie. Fot. ClimateReanalyzer.org

W Południowym Tyrolu całe sady są pokryte śniegiem:

W Polsce ostatni poranek z przymrozkami będzie w środę (8.05). Następnie czeka nas większe ocieplenie. 

Dla przypomnienia za anomalia pogodowe, które nawiedziły Europę odpowiedzialny jest :

 

Źródło: TwojaPogoda.pl / DWD / France Meteo / Met Office.

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.