w , ,

Sadownicy wciąż odbierają drzewka ze szkółek. Do kiedy można sadzić drzewka?

Wciąż trwa sadzenie drzewek. Pierwsze odbiory materiału nasadzeniowego odbywały się już w połowie marca. Momentem rozpoczynającym sadzenie są odpowiednie warunki glebowe i pogodowe. Pierwsze wiosenne ocieplenia i obsypująca się ziemia to start dla sadowników na sadzenie.
Najlepsze warunki na sadzenie drzewek zaczynają się w marcu i to ten termin jest z reguły rekomendowany przez szkółki. Drzewka posadzone wczesną wiosną mają czas na rozpoczęcie wegetacji, pobranie odpowiednich składników oraz prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.

Niestety nie zawsze pogoda jest sprzymierzeńcem sadzenia. Sadownicy, którzy z różnych przyczyn (mokry teren, brak siły roboczej, inne obowiązki związane z gospodarstwem sadowniczym) nie zdążyli wykonać sadzenia wczesną wiosną, są zmuszeni skorzystać z terminu majowego.

Czy można sadzić w terminie majowym drzewka? Zapytaliśmy o to Pana Ryszarda Nowakowskiego ze szkółki ARNO.

Oczywiście najlepszym i najbardziej rekomendowanym terminem na sadzenie jest marzec i kwiecień. Drzewka w tym czasie posadzone mają odpowiednie warunki na rozwój. Nie zawsze sadownicy mają możliwości lub sposobności wykorzystać ten czas. Sadownicy odbierają jeszcze w maju drzewka z naszych chłodni. Na ten moment zaleca się sadzić tylko drzewka z chłodni. Proces wegetacji jakiś czas temu ruszył, więc materiał z dołowników nie nadaje się już do przesadzenia. Drzewko, które nie jest „uśpione” i zostaje przesadzone z dołownika (z pobudzonym systemem korzeniowym oraz z wytworzonymi pąkami liściowymi), do sadu, przechodzi ogromny stres. System korzeniowy nie działa poprawnie, takie drzewko ma opóźniony start, następstwem jest słaby wzrost oraz większa podatność na choroby i szkodniki. Sadzenie z dołowników powinno odbywać się w marcu i pierwszej połowie kwietnia.

Odpowiedzią na  sadzenie majowe są drzewka z chłodni, trzymane w odpowiednich warunkach. Natomiast sadzenie majowe ma swoje wady: wymaga odpowiedniej wiedzy agrotechnicznej i wody. Duża cześć sadowników świetnie zdaje egzamin z sadzenia majowego.

Aktualnie panujące warunki do sadzenia to temperatura powyżej 12 stopni Celsjusza gleby oraz wilgotność powietrza na poziomie 60-70%. Sadownicy powinni pamiętać, że gleba nie może być przesuszona. 

Trzeba bacznie obserwować warunki, gdyż może przyjść cieplejsze powietrze z Hiszpania i wilgoć spadnie nam znacząco (zejdzie poniżej 50%). Taka sytuacja będzie kłopotliwa teraz dla sadzenia drzewek.

Sadzenie, krok po kroku od momentu wyjęcia z chłodni.

Po wyjęciu z chłodni, dwa dni drzewka powinny poleżeć gdzieś pod wiatą, gdzie temperatura nie jest wyższa, niż 12 stopni C. W naszej szkółce posiadamy takie pomieszczenie, i sadowników wcześniej ustalający odbiór, informujemy, że możemy wyjąć drzewka wcześniej i przygotować odpowiednio do sadzenia.

Czy, nawodnienie to warunek konieczny podczas sadzenia?

Sadzenie w maju ma wiele zalet i wad. Jedną z wad jest to, że majowe sadzenie bez wody może skutkować porażką. Woda w maju musi być! Wielu sadowników przygotowuje się odpowiednio do sezonu i w momencie sadzenia woda już kapie. Termin sadzenia majowego drzewek z chłodni jest dla sadowników dobrze przygotowanych w nawodnienie i wiedzę. Nie można liczyć na deszcz. Cały proces tworzenia sadu jest bardzo kosztowny, więc sadownicy będą ponosić zbyt duże ryzyko sadzenia w maju bez nawodnienia.

Do kiedy rekomenduje Pan sadzenie drzewek?

Rekomenduje sadzić wczesną wiosną jak tylko mamy warunki ku temu. Jeśli chodzi o sadzenie majowe to koniec maja jest ostatecznym termin. Drzewko musi się przyjmować do dwóch tygodni, zanim wystąpi wegetacja. To wszystko musi odbywać się w biologicznych okresach danej uprawy. Mówi się, że czerwcowe terminy są dopuszczalne, natomiast nie rekomenduje sadzenia w czerwcu.

Czy, w szkółce zostało jeszcze dużo materiału do odbioru?

Zostało gdzieś, około 15% drzewek, zarezerwowanych przez sadowników do odbioru. Z całego materiału na wiosnę 2023 zostało jeszcze około 5% materiału dostępnego do sprzedaży. Dostępne mamy drzewka odmian: Golden, Idaredest, Gala, Jonagoldy. Oczywiście nie mamy gruszy i będziemy dopiero mieć za rok. Wiśni nie ma, a czereśni zostało niewiele na podkładce gisela6. Śliwy około tysiąca do sprzedaży.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego warto zacząć eksportować jabłka do Indonezji w 2023 roku?

Ile kosztuje słoma do ściółkowania truskawek?