w , ,

Jakich odmian poszukują sadownicy? Jakie drzewka dostępne na wiosnę 2023 w szkółce?

Wiosenna aura daje się we znaki sadownikom. Rusza powoli odbiór drzewek ze szkółek.

Sadownicy odbierają już od nas drzewka. Sadzić, natomiast będą, gdy da się wjechać do sadu. Ważne jest, aby nie sadzić w błoto i mokrą ziemie – informuje Ryszard Nowakowski, szkółka Arno.

Jakich odmian poszukują sadownicy w 2023 roku?

Dużo osób chce zapewnić ciągłość owocowania w gospodarstwach, więc decydują się na sadzenie ziarnkowych, pestkowych i jagodowych upraw. Ci, którzy decydują się na uprawę typowo sadowniczą, czyli jabłonie, poszukują Goldena i Gali. Ligol Red, też cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponadto poszukiwane są Allegro, Chopin, Galiwa. Ludzie pytają o te odmiany, gdyż czekają na realizację programów sokowych. Najmniej zapytań mamy o Idareda i Empire. – informuje Ryszard Nowakowski, szkółka ARNO.

Jakie odmiany są dostępne wiosną 2023 roku ?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Ryszard Nowakowski ze szkółki ARNO:

W tym roku mamy jeszcze różne wybory jabłoni jednorocznej i dwuletniej. Posiadamy kilka dostępnych odmian śliw i wiśni. Gruszy w sezonie wiosennym już nie mamy dostępnej. W magazynie dostępne na wiosnę mamy odmiany jabłoni dedykowane do sadów sokowy, oraz odmiany deserowe: Gala, Golden, Rubinstar, Ligol Red, Szampion Arno, Roat King, Fuji, Idaredest. Z wiśni na stanie jest Łutówka na Antypce i Debreceni. Śliwki mamy w szerokim wachlarzu: Joganta, President, Stanley, Tophit.

Sprzedaż drzewek na wiosnę zazwyczaj trwa do połowy maja. Nie ma danych mówiących czy sadownicy kupują częściej na wiosnę, czy na jesieni. Zainteresowanie sadowników odmianami co roku jest zupełnie inne, warunkuje to w dużej mierze cena za jabłka. Cena jabłka przemysłowego również ma wpływ na zakup drzewek. Jeśli danej wiosny cena za jabłka przemysłowe jest dobra sadownicy nie myślą o zakupie drzewek deserowych, natomiast jeśli cena za przemysł jest niska sadownicy skupiają się na produkcji deserowej i interesują się bardziej nowymi nasadzeniami.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozdrabniacz do gałęzi w sadzie, który zbiera zrębkę. Koszt wynajęcia maszyny ?

Grupa Azoty znacząco obniża ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych