w , ,

Jak poprawnie zadołować / przechować drzewka odebrane ze szkółki?

W okresie jesiennym i wczesnozimowym wielu sadowników likwiduje stare, niedochodowe kwatery drzew owocowych, zarówno drzew pestkowych, jak i ziarnkowych. W związku z tym trzeba zakupić nowy materiał nasadzeniowy i go przechować do czasu sadzenia.

Przy zakupie należy pamiętać o kilku rzeczach, aby na wiosnę nie żałować zakupionego materiału nasadzeniowego. Jak poprawnie zadołować lub przechować drzewka odebrane ze szkółki wyjaśnia Ryszard Nowakowski ze szkółki ARNO:

Gdy już kupimy drzewka, to do momentu posadzenia musimy je w prawidłowo przechować. Najlepiej byłoby przechować je w chłodni u szkółkarza, gdzie kontrolowana jest temperatura i wilgotność powietrza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, skorzystajmy z chłodni w swoim gospodarstwie. Musimy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w komorze. W komorze, w której chcemy przechować drzewka nie mogą znajdować się owoce, ponieważ ich obecność źle wpływa na jakość drzewek. Natomiast jeśli nie mamy możliwości przechowania w komorze chłodniczej, to pozostaje nam zadołowanie tych drzewek w kopcu. Przy kopcowaniu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • miejsce dołowania – najlepiej dołować drzewka od północnej stronie budynku, co zapewni minimalne wahania temperatury między dniem a nocą,
  • drzewka podczas kopcowania powinny stać prosto, co zapewni mały procent nagrzania się podczas słonecznych dni w okresie zimy,
  • podczas kopcowania należy przykryć miejsce okulizacji (ok. 10 cm nad oczkiem),
  • trociny, piasek czy ziemię użytą do kopcowania należy zlać dobrze wodą, aby przylgnęły do korzeni i nie pozostawiły przestrzeni z powietrzem.
  • należy również rozłożyć wokół kopca trutkę na gryzonie, aby nie uszkodziły one drzewek,
  • również ważnym aspektem jest osłonięcie drzewek od zimowego wiatru, który wpływa negatywnie – wybierajmy miejsca osłonięte przed wiatrem,
  • pamiętajmy, aby wybierać miejsca dołowania drzewek wolne od zastoisk mrozowych.

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty w zakupie i przechowywaniu drzewek, będziemy mieć pewność, że była to trafna i korzystna inwestycja.

Jakie drzewka wyprzedały się jesienią 2023 w szkółce? Co jeszcze jest dostępne?

tekst artykułu : Grzegorz Jurkowski / ŚORD Modliszewice

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sekator elektryczny Bosch Pro Pruner z ogrzewaną kurtką dla sadowników

W tym tygodniu po pogodzie możemy się spodziewać niemal wszystkiego