w , ,

Nawożenie borówki. Jak i czym nawozić w sezonie? Komunikat jagodowy | WIOSNA 2023

Spotkaliśmy się z Ryszardem Nowakowski, z szkółki Arno oraz dr inż. Tomaszem Krupą z SGGW, gdzie poruszyliśmy kwestie dotyczące poprawnego nawożenia borówki wiosną 2023 roku.

Dzień dobry Państwu, witam w nowo rozpoczynającym się sezonie, jak widać, rośliny już w tej chwili się rozwijają, które tutaj są ustawione na macie. Zadawałem mało pytań odnośnie nawożenia, a wiele pytań w tym roku pojawiło się. Po pierwsze, kiedy zacząć nawożenie z wiosny borówki. Młode czy starsze rośliny w drugim, trzecim, piątym, dziesiątym roku plantacji – rozpoczyna Ryszard Nowakowski, szkółka ARNO.

Widać, że rośliny rozpoczęły już wegetację, pąki kwiatowe pękły, w tym momencie to już nawet widzimy pąki kwiatów, wystające  z kwiatówstanowych pąków, więc na fertygację napewno już jest dobry moment, żeby rozpocząć pierwsze nawożenia. Skoki temperatur zimą i wiosną powodują, że rośliny są w dużym stresie. Przy zmianach temperatury warunki stresowe powodują, że pobieranie składników, czy wydobywanie ich z gleby jest dużo trudniejsze, więc napewno w tym momencie należy je uzupełnić. Do fotosyntezy potrzebne są fitohormony i inne składniki i substraty, których jeszcze jest mało, więc zastosowanie tutaj właśnie wszelkiego rodzaju startowych biostymulatorów jest wskazane – informuje dr Tomasz Krupa.

Rośliny mają duży stres, napewno na młodych listkach, które będą się pojawiały, zobaczymy zaczerwienione zabarwienia, jest to odpowiedz na stres, stres temperatury. W tym wypadku trzeba wspierać roślinę. No i posypowe nawożenie nie rozwiąże nam tutaj problemu – dodaje dr Tomasz Krupa.

Rozumiem, że to wszystko, co mówisz, chodzi o to, żeby rośliny utrzymać na plantacji, w jak najlepszej kondycji, żeby same potrafiły w tych niekorzystnych warunkach jak najbardziej się bronić – Ryszard Nowakowski, ARNO.

Cały komunikat jagodowy odnoszący się do wiosennego nawożenia dla plantatorów borówki, znajduję się w formie filmu niżej. Zapraszamy do oglądania:

 

 

Ale nie mówimy o leczeniu, my mówimy o produkcji…

Słowo leczenie bym tak troszeczkę jak powiedziałeś tutaj zatrzymał, bo może my nie leczymy, my staramy się pomóc roślinom.  Wspomniałeś już wcześniej, jeśli widzimy jakieś uszkodzenia, warto też pomyśleć o tym dodatkowo składniku, może nie w nawożeniu posypowym, bo fosfor jest bardzo wolno przemieszczający się w glebie, więc lepiej byłoby dostarczyć go, dolistnie, jeśli już te liście się pojawiły, czy to ewentualnie w sposób z fertygacji, razem z wodą będzie bardziej mobilny. Najwygodniej jest dolistne, jeżeli uda się wjechać, bo może być wilgotny teren, więc trzeba szukać alternatywy, może właśnie w tej postaci fertygacji. Nawożenie dolistne jest interwencyjnym zabiegiem, szybko działającym, więc tutaj zalecane byłoby to wykorzystać – informuje w video dr Tomasz Krupa.

Warunki temperaturowe mają tutaj decydujące znaczenie o dostępności poszczególnych składników dla rośliny.

Podkreślę to, że te liście na Państwa plantacjach mogą się robić teraz czerwone, no nie mówię, że aż tak czerwone jak na jesieni, kiedy mamy ten okres właśnie zrzucania liści, ale pojawiają się właśnie jakieś zaczerwienienia i tak dalej, to najczęściej jest właśnie kwestia niskich temperatur, czyli szoku temperaturowego, no i tutaj od razu automatycznie, jeśli tylko możemy przeciwdziałać,  wspomóżmy naszą roślinę, po to, żeby w lepszej kondycji za ten tydzień, dwa była i żeby mogła intensywnie rosnąć – dodaje na koniec dr Tomasz Krupa.

Projekt realizowany z Szkółką ARNO ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z założeniem plantacji borówki amerykańskiej. Wszelkie pytania dotyczące zakładania plantacji, doboru sadzonki, czy prowadzenia uprawy borówki można wysyłać pod adres email: [email protected]

Zapraszamy serdecznie również do zapoznania się z ofertą szkółki ARNO w asortymencie borówki wysokiej. Pytania o dostępność odmian prosimy kierować pod numer telefonu:

607 693 777;

48 66 11 779;

📬 [email protected]

Zapraszamy również do obejrzenia odcinka poświeconego cięciu wiosennemu dorosłych krzewów borówki:

Czytaj również:

Jak ciąć młode krzewy borówki (po posadzeniu)? Dr inż. Tomasz Krupa SGGW i Ryszard Nowakowski szkółka ARNO

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 Przymrozki mogą wpłynąć na jakość i ilość tegorocznych zbiorów

KRUS: Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka