w , ,

Czy, warto obsypywać borówkę trocinami? Trociny, czy węgiel? Niesamowite efekty na plantacji!

Węgiel brunatny wciąż jest mocno niedoceniany wśród upraw sadowniczych. Czas to zmienić i przekonać Państwa o efektach tego jakże, prostego ale bezcennego produktu dla gleb!

Podłoże CARBOMAT jest produktem organicznym na bazie węgla brunatnego, który jest wydobywany w Polsce, co dodatkowo zapewnia jego bezproblemową dostępność. Węgiel brunatny wpływa korzystnie na wzrost, rozwój, plonowanie i stan zdrowotny roślin uprawnych. Co więcej, ma pośredni i bezpośredni wpływ na środowisko glebowe i zachodzące w nim życie biologiczne. Dlatego w dobie znacznego pogarszania się jakości gleb i ich niskiej żyzności w Polsce wykorzystanie potencjału węgla brunatnego, jako „surowca nawozowego”, jest kluczowym zagadnieniem w kontekście uprawy roślin i kondycji gleb. Ponadto, węgiel brunatny może być z powodzeniem stosowany do rekultywacji gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi np. na terenach miejskich, a poprawienie właściwości tych gleb stwarzałoby nowe możliwości obsadzania zielenią miejską.

CARBOMAT stosowany jako dodatek do gleby rodzimej oraz jako ściółka jest idealnym rozwiązaniem, które daje niesamowite efekty w uprawie borówki. Carbomat ma bogate  źródło kwasów fulwowych oraz huminowych, które są nierozłączną składową gleb wysokiej jakości. To dzięki nim zapewniam właściwe parametry dla wzrostu roślin przez długi czas  zaznacza Mirosław Garliński, plantator borówki wysokiej, który od 5 lat stosuje produkt na swojej ponad 20 hektarowej plantacji.

Ponadto stosowanie produktu CARBOMAT jako ściółka zamiast trocin:

  • – stanowi niezastąpiony bufor wodny, tzn. gruzełki skutecznie trzymają zgromadzoną wilgoć, a zarazem zapobiegają nadmiernemu odparowaniu wody z gleby;
  • – zapobiega nadmiernemu porastaniu chwastów;
  • w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych trocin, CARBOMAT nie ulega szybkiej mineralizacji, w związku z tym pozostaje w towarzystwie roślin przez wiele lat;
  • – jest już przetworzoną substancją organiczną (nie świeżą, jak np. kora drzewna), w związku z czym nie zawiera szkodliwych bądź chorobotwórczych substancji;
  • – skutecznie odstrasza od roślin szkodniki (m.in. pędraki);
  • – ciemny kolor przyciąga promienie słoneczne, co rozszerza okres wegetacji, ale też zwiększa temperaturę wokół rośliny wczesną wiosną i późną jesienią, a z drugiej strony nie powoduje przegrzania gleby latem.

W gospodarstwie Mirosława Garlińskiego w Dolecku od 5 lat stosowany jest CARBOMAT zawierający węgiel brunatny, jako mieszanka do sadzenia oraz ściółka. Jakie efekty zauważa plantator? Więcej w filmie niżej:

Czytaj również:

Jak stosować humusy w gospodarstwach sadowniczych i jagodowych?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polskim producentom jabłek grozi załamanie produkcji

Nowy Minister Rolnictwa zorganizował posiedzenie sztabu kryzysowego