w ,

Wyższe emerytury w KRUS. Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 marca tego roku.

foto: istockphoto

We wtorek połączone sejmowe komisje rolnictwa i polityki społecznej omawiały rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którego celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej.

Komisje poparły projekt z poprawkami redakcyjno-legislacyjnymi.

We wtorek w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

To jeden z naszych projektów priorytetowych. W zeszłym roku dokonaliśmy zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników, znieśliśmy wymóg przekazywania gospodarstwa przy przechodzeniu na emeryturę, teraz kontynuujemy dobre zmiany. Ten projekt zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Ponieważ minimalna emerytura z ZUS wynosić będzie w tym roku 1 588,44 zł, to emerytura podstawowa będzie wynosić 1 430 zł” – powiedziała podczas posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

Dodała, że emerytura podstawowa nie jest równa emeryturze rolniczej, tylko na jej podstawie liczy się wysokość ostatecznej emerytury, mnożąc przez określone wskaźniki.

Tym samym emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składek, nie będzie niższa niż minimalna emerytura z ZUS” – dodała.

Stwierdziła także, że w projekcie wprowadza się także zasadę, że zarówno rolnikom opłacającym podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jak i rolnikom opłacającym składkę dodatkową będzie przysługiwać, oprócz części składkowej w wysokości 1 proc., dodatek do emerytury rolniczej w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

W czasie obrad komisji do projektu wprowadzono dwie poprawki o charakterze legislacyjno-redakcyjnym. Projekt został przyjęty jednogłośnie przez członków komisji i teraz trafi na drugie czytanie pod obrady Sejmu.

Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 marca tego roku.

  • źródło: bankier.pl / PAP
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weź udział w najważniejszym wydarzeniu branży sadowniczo-warzywniczej! Targi TSW 2023 !

Start kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców”