w ,

Emerytury dla rolników jak z ZUS-u ?

Emerytura rolnicza po 25 latach opłacania składek nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS. Gwarantuje to przyjęty dziś przez Radę Ministrów Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. O kluczowych założeniach projektu poinformowali dziś podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister MRiRW Henryk Kowalczyk.

– Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego całego kraju, a my spłacamy dług wobec mieszkańców wsi – podkreślił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawicki informując o przyjętych przez Radę Ministrów rozwiązaniach.

Szef rządu zwrócił uwagę, że najniższa emerytura z KRUS, po 25 latach opłacania składki, nie będzie niższa od najniższej emerytury z ZUS.

– Już od 15 czerwca obowiązuje rozwiązanie, które pozwala rolnikowi otrzymywać emeryturę bez konieczności wyzbywania się gospodarstwa – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

– Dziś uczyniliśmy kolejny krok do wyrównania praw rolników emerytów z prawami osób ubezpieczonych w powszechnym systemie, ważny krok do sprawiedliwości społecznej – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Liczy się to, aby  czas opłacania składek wynosił co najmniej 25 lat i wówczas najniższa emerytura będzie taka sama w ZUS i KRUS – dodał wicepremier.

Komunikat po Radzie Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd chce zwiększyć emerytury rolnicze przez powiązanie emerytury podstawowej w KRUS z najniższą emeryturą z ZUS. Dzięki temu w 2023 r. emerytura podstawowa w KRUS wynosiłaby tyle co 90% minimalnej emerytury z ZUS, czyli 1430 zł. Ponadto, rolnicy będą mogli uzyskiwać dodatek do emerytur rolniczych.

Najważniejsze rozwiązania

Obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. Po zmianie, ma ona być równa kwocie 90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS.

– Dziś kwoty emerytur z KRUS i ZUS są różne. Po marcowej waloryzacji w 2022 r. rolnicza emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a minimalna emerytura z ZUS – 1338,44 zł brutto. Oznacza to różnicę 253,86 zł.

Dzięki nowemu rozwiązaniu, zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS.

W 2023 r. emerytura minimalna z ZUS miałaby wzrosnąć do 1588,44 zł. Dzięki temu emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS).

Przyjęte przepisy gwarantują, że emerytura rolnicza (po 25 latach opłacania składek) nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej z ZUS.

Ponadto, możliwe będzie uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Zapewniał to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:

– prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo  pozarolniczej działalności gospodarczej;

– prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Nowe przepisy wejdą w życie zasadniczo po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

źródło: gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tragedia w chłodni. Nie żyje 20-latek

Ceny jabłek oszalały w sklepach! U sadownika złotówka a w sklepie 5 złotych !