w ,

KRUS. Dodatek do emerytury dla rolników – Rząd się wycofał w ostatniej chwili.

foto: istockphoto

Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. W ostatniej chwili wycofano się jednak z propozycji przyznania dodatku do emerytury podstawowej dla rolników w kwocie, która miała być zależna od wielkości posiadanego gospodarstwa. Jak wygląda projekt po naniesionych zmianach?

Jak wygląda projekt po naniesionych zmianach?

Jak poinformowała na swoim portalu 12 grudnia „Rzeczpospolita” zmianom uległ rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Początkowo zakładano, że jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku w życie miałyby wejść przepisy, na mocy których rolnicy mieliby otrzymać dodatek do emerytury podstawowej w wysokości od 1,2 proc. do 4,8 proc. za każdy rok opłacania dodatkowej składki. Wszystko miałoby zależeć od wielkości prowadzonego gospodarstwa. Do Komisji Prawniczej został jednak przekazany projekt, w którym rząd zrezygnował z tak hojnej propozycji. Jak wygląda projekt z naniesionymi zmianami?

Początkowy projekt ustawy zakładał dodanie przepisu, który pozwoliłby przyznawać dużym rolnikom dodatek do emerytury podstawowej w wysokości od 1,2 proc. do 4,8 proc., w zależności od wielkości gospodarstwa. „Rzeczpospolita” wskazała, że w takim przypadku w nadchodzącym roku 2023 rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni ponad 300 ha płaciłby składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 921,30 zł, gdzie ta sama składka pracownika posiadającego minimalne wynagrodzenie miałaby wynieść przeciętnie 975,78 zł.

W wypłatach świadczeń również nastąpiłaby zmiana. Według prognoz pracownik, który odprowadzał składki z minimalnego wynagrodzenia przez 25 lat, mógłby liczyć na emeryturę w kwocie 1588,44 zł. podczas gdy za ten sam okres rolnik prowadzący 300-ha gospodarstwo, według projektu ustawy rządu, mógł otrzymać 3772,55 zł, czyli 140 proc. więcej. Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika jednak, że przepisy te nie wejdą w życie.

Projekt ustawy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który otrzymała Komisja Prawnicza, nie zawiera przepisu o tak dużym zwiększeniu dodatku dla rolników. Rolnikom posiadającym większe gospodarstwa miałby przysługiwać dodatek w wysokości 0,5 proc. Byłby on przyznawany bez względu na wielkość posiadanego gospodarstwa.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

UWAGA! Dofinansowanie przyjazdu na TSW 2023

Pogoda: Lokalnie nawet do minus 20 stopni