w , ,

Problem z muszką plamoskrzydłą (Drosophila Suzukii) na plantacji borówki? Zobacz jak ją rozpoznać i zwalczyć !

foto: Corteva Agriscience Poland

Sezon zbiorów borówki trwa w najlepsze a jeśli mowa o dojrzałych owocach to nie może zabraknąć tematu muszki plamoskrzydłej. Drosophila suzukii to niestety bardzo groźny szkodnik, gustuje ona w owocach miękkich. Maliny, borówki, wiśnie i winogrona, jak i inne uprawy owoców o miękkiej skórce stanowią jej przestrzeń życiową. Poza sadami i jagodnikami możemy ją spotkać na w dziko rosnących jarzębinach czy jeżynach.

Spotkaliśmy się z Łukaszem Wrzoskowiczem na plantacji Pana Mirosława Garlińskiego w Dolecku, aby przyjrzeć się realnemu problemowi muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii) na plantacji borówki.

Plantacje systematycznie lustruje. Pierwszy raz o tym szkodniku usłyszałem w roku 2014. Szkodnik powoduje duże szkody na plantacjach borówki. W roku 2020 ten owad stał się plagą na plantacjach borówki. W poprzednim roku przygotowałem się na atak tego szkodnika i w tym celu zakupiłem Spintor.

  • – informuję Plantator Mirosław Garliński.

Muszka plamoskrzydła lubi bardzo owoce miękkie, gdyż przez takie owoce może ona się przebić. Plantatorzy powinni pilnować, aby na krzewach nie pozostawały owoce dojrzałe oraz jeśli spadły pod krzew, powinny być zebrane. Najgorszy scenariusz jaki możemy mieć na plantacji to duże pole i mało ludzi do pracy oraz kilka odmian

do zbioru w jednym czasie. Taka sytuacja powoduje, że dużo owoców pozostaje na krzewach oraz pod nimi – są to idealne warunki dla zadomowienia się muszki plamoskrzydłej.

  • – informuję Łukasz Wrzoskowicz, Corteva Agriscience Poland

Bardzo ważna jest nie tylko lustracja plantacji ale w ramach profilaktyki przypilnowanie ludzi do dokładnych zbiorów, aby nie dać możliwości szkodnikowi się zagnieździć.

Reagujemy w momencie jak tylko muszka pojawi się na plantacji ! 

Muszka nie zasiedla całej plantacji od razu, często pojawia się blisko lasu, w miejscach gdzie są jakieś owoce naturalnie występujące w Polsce np. jarzębina, jeżyna. Dlatego warto blisko takiego miejsca powiesić pułapkę z atraktantem.

Jeśli w pułapce, znajdują się owady z plamkami na skrzydłach, należy mieć świadomość, że szkodnik pojawi się wkrótce na całej plantacji. Nie ma sensu wywieszać pułapek na całej plantacji, gdyż wtedy sami wabimy szkodnika. Z mojej wieloletniej praktyki mogę polecić powieszenie pułapki około 500 metrów od plantacji w miejscach, gdzie występują jarzębiny, jeżyny, czarny bez, głóg, to w tych miejscach najpierw pojawi się owad.

  • – informuję Łukasz Wrzoskowicz, Corteva Agriscience Poland

Będę teraz przymierzał się do wywieszenia obok lasu pułapek z atraktantem, gdyż w mojej plantacji mam większość odmian późnych, które są bardziej narażone na atak ze strony muszki plamoskrzydłej. Wczesne odmiany nie są narażone tak bardzo na tego szkodnika.

  • – informuję Plantator Mirosław Garliński.

Muszka plamoskrzydła rozwija się w warunkach około 25 stopni Celsjusza. Więc tegoroczny gorący lipiec nie stworzył optymalnych warunków dla szkodnika. Należy jednak trzymać rękę na pulsie, gdyż jest to szkodnik, który szybko się rozmnaża. Z jednego samca i samicy powstaje cała kolonia. Najbardziej narażone na atak muszki plamoskrzydłej są odmiany borówki zbierane w sierpniu i wrześniu.

foto: Corteva Agriscience Poland

Drosophila suzuki nie ma licznych wrogów w naszym środowisku naturalnym. Fakt ten sprzyja jej ekspansji na europejskie kraje. Cykl rozwojowy muszki plamoskrzydłej, to kolejny z czynników utrudniający jej zwalczanie. Pokolenia następują po sobie szybko. A nowe owady w ekspresowym tempie są gotowe do wydawania potomstwa. 

Produktem, który jest kołem ratunkowym na plantacji w sytuacji, gdy pojawi się muszka plamoskrzydła jest Spintor™ 240 SC.  Środek przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących w niezwykle szerokim spektrum roślin rolniczych, sadowniczych i warzywnych. Zwalcza szkodniki na trzy sposoby (kontaktowo, żołądkowo i wgłębnie), więc w kontakcie z preparatem są one po prostu bez szans!

Więcej na temat lustracji, rozpoznania i zwalczania muszki plamoskrzydłej na plantacji borówki wysokiej w video-relacji zamieszczonej niżej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu:

Ważne informacje!

Szerokie spektrum działania

Spintor 240 SC jest insektycydem o szerokim spektrum działania.  Pozwala to wykorzystać jego siłę zwalczania szkodników nie tylko w uprawach warzywnych do walki z wciornastkami czy też motylkowatymi takimi jak bielinki czy piętnówki ale również w uprawach jagodowych do zwalczania  jakże istotnego szkodnika jakim jest Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii).

Selektywny dla owadów pożytecznych

Spintor 240 SC jest selektywny dla owadów pożytecznych na plantacji, a to właśnie one są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami.

Dopuszczony do upraw ekologicznych

Spinosad jest pochodzenia naturalnego i dlatego firma Corteva Agriscience zarejestrowała środek do upraw ekologicznych.

Stosowanie Spintor™ 240 SC

Borówka wysoka, agrest, porzeczka biała, porzeczka czerwona, porzeczka czarna, żurawina, truskawka, malina, jeżyna

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii), wciornastek różówek

Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,4 l/ha. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,32 – 0,4 l/ha.

Wyższą z zalecanych dawek stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub gdy występuje niska wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura.

Termin stosowania: środek stosować od fazy pąków kwiatowych do końca fazy dojrzewania owoców z zachowaniem okresu karencji (BBCH 51-89). Zabieg wykonać, gdy pojawią się postacie dorosłe i pierwsze larwy lub po zauważeniu pierwszych uszkodzeń. W razie konieczności zabieg powtórzyć.

Liczba zabiegów: 2.

Odstęp między zabiegami: co najmniej 10 dni.

Zalecana ilość wody: 200 – 1200 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. Producent nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty lub uszkodzenia powstałe na skutek zastosowania środka niezgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji, z zasadami dobrej praktyki agrotechnicznej, jak również zastosowania go w warunkach nietypowych, niemożliwych do przewidzenia i pozostających poza wpływem producenta (złe przechowywanie, nieprawidłowa technika, powstanie odpornych szczepów i gatunków zwalczanych, niekorzystne warunki klimatyczne i glebowe przed, w trakcie i po zastosowaniu środka). W razie wątpliwości należy przedstawić fakturę zakupu oraz opakowanie po środku.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny wiśni na rynkach hurtowych – 3 sierpnia 2022r.

WAPA: W Europie zapasy jabłek wzrosły o 16,5% w porównaniu z 2021 r