w ,

Ostatnie zabiegi nawożeniowe tuż przed zbiorami – komunikat sadowniczy dr inż. Jan Golba

Zbiory lada moment ruszą. Jakie zabiegi wykonać, aby uzyskać wysoką jakość owoców?

Podstawową metodą podnoszenia jakości jest dbałość o optymalne warunki wzrostu w każdym etapie. Dzisiaj znajdujemy się w sadzie jabłoniowym. Chciałbym Państwu powiedzieć co jest ważne, przed zbiorami. Zbiory jabłek rozpoczną się w pierwszej dekadzie września więc jeszcze mamy czas na ostatnie zabiegi budujące jakość owoców

-informuje dr inż. Jan Golba.

Sadownicy powinni pamiętać, że przed zbiorami należy dostarczyć roślinie dwa najważniejsze pierwiastki jakimi są wapń i krzem! Często producenci owoców nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa krzem w budowaniu jakości, ale i również w zagwarantowaniu długiego okresu przechowywania jabłek. Krzem sprawia, że roślina przyśpiesza pewne procesy metaboliczne, czyli mamy lepsze wybarwienie, mamy więcej cukrów w owocach, co więcej woda w jabłku jest dłużej zatrzymywana a to wpływa na lepsze przechowalnictwo! Przy czym mowa tutaj o naturalnym krzemie organicznym pochodzącym z amorficznej ziemi okrzemkowej (krzem krzemowi nie jest równy: więcej tutaj). To co go wyróżnia to jego organiczne pochodzenie oraz płynące z tego korzyści, m.in. wysoka przyswajalność (jest lepiej dostępny dla roślin). Nie ma innej, lepiej przyswajalnej formy krzemu niż ta oferowana w ZumSilu (Perma-Guard Agro).

Zapraszamy Państwa do odsłuchania  komunikatu sadowniczego:

Na rynku jest wiele produktów, a zawartość krzemu może być nawet kilkanaście razy mniejsza niż w ZumSilu. Nie każda postać kwasu ortokrzemowego jest dostępna dla roślin. Gdyby nie organiczne źródło ZumSilu, jakim są okrzemki, nie uzyskano by tak dobrych wyników. 

 

Aplikacja ZumSilu w Gali oprócz podniesienia atrakcyjności wizualnej jabłek, poprawia także zdolności przechowalnicze, gdyż utwardza owoc, przez co można go dłużej przechowywać w chłodni, nie tracąc jakości. Zatem aplikację ZumSilu należy rozpatrywać w kategoriach inwestycji a nie kosztu. Ponadto budowanie trwałości pozbiorczej ma jeszcze jeden korzystny aspekt. Jest nim wyższa zawartość cukrów oraz grubsze ściany komórkowe w jabłku. W efekcie jabłka są cięższe, co przekłada się bezpośrednio na wyższy plon, a tym samym na korzyści ekonomiczne czerpane z sadu.

Zapraszamy również do przeczytania materiału na temat namaczania korzeni krzemem:

Czym warto namaczać korzenie przed posadzeniem?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Premier: jeszcze w tym roku 1 mld złotych w ramach programu dla gmin popegeerowskich

APEL: Przerwijcie dostawy jabłka przemysłowego!