w

Premier: jeszcze w tym roku 1 mld złotych w ramach programu dla gmin popegeerowskich

Bobolice, 29.08.2021. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w IV Ogólnopolskim Œwiêcie Wdziêczni Polskiej Wsi w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie), 29 bm. (kf) PAP/Marcin Bielecki
Program dla gmin popegeerowskich będzie kontynuowany; w tym roku na polską wieś popegeerowską trafi 1 mld złotych, a w kolejnym co najmniej 1,5 mld złotych – poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier kontynuację programu dla gmin popegeerowskich ogłosił podczas kolejnej edycji ogólnopolskiego święta „Wdzięczni polskiej wsi” w Bobolicach w woj. zachodniopomorskim. „Z tego miejsca tutaj, w gminie Bobolice chcę także powiedzieć o wielkim rozwoju naszego programu. Programu dla wsi popegeerowskich – tych wsi, które zostały całkowicie zepchnięte na margines” – powiedział szef rządu.

„Ten program będziemy kontynuować jeszcze w tym roku w wysokości 1 mld złotych przeznaczonego na polską wieś popegeerowską, a w kolejnym roku co najmniej 1,5 mld zł” – podkreślił Morawiecki. Jak dodał, to razem 10 razy więcej niż początkowa wartość pierwszej edycji programu – 250 mln złotych.

Fundusz pierwszej edycji podwyższono do 340 mln zł. W jego ramach dofinansowanie otrzymały 594 inwestycje na terenach, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Morawiecki: mogliśmy przetrwać jako naród dzięki polskiej wsi

Mogliśmy przetrwać jako naród właśnie dzięki polskiej wsi, dzięki przechowaniu polskich wartości, tradycji, wiary w odrodzenie państwa polskiego w polskim narodzie, u polskiego rolnika- powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie).

W niedzielę w Bobolicach odbywają się obchody Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi”.

„Nie dostaliśmy ziemi na własność, dostaliśmy ją w dzierżawę. Ta prosta prawda, która przyświeca naszej pracy przypomina mi się podczas tegorocznych obchodów dożynek, bo musimy w taki sposób właśnie myśleć o tym wielkim darze, jakim jest polska ziemia, o tym wielkim darze, jakim jest cała nasza ojczyzna” – mówił premier Morawiecki zwracając się do zgromadzonych rolników.

Dodał, że „polska wieś zna tę prawdę doskonale”. „Cała nasza cywilizacja oparta jest na tradycji chrześcijańskiej, na chrześcijańskiej wierze. I polska wieś, polski rolnik w najtrudniejszych czasach i w tych czasach dzisiejszych, które na swój sposób też są bardzo niełatwe, o tej prawdzie cały czas nam przypomina” – wskazał szef rządu.

„Często, gdy myślimy o naszej historii i dziejach, to przypominają nam się wielkie bitwy, wielcy wodzowie, politycy. Ale gdybyśmy tylko na nich oparli naszą historię, to Polska by dzisiaj nie istniała, bo nie raz był czas, gdy inni Polskę niszczyli, kiedy Polska przestawała istnieć na mapie, przestawało istnieć polskie państwo” – mówił Morawiecki.

Premier wskazał, że „wtedy mogliśmy przetrwać jako naród właśnie dzięki polskiej wsi, dzięki przechowaniu polskich wartości, polskich tradycji, wiary w odrodzenie państwa polskiego w polskim narodzie, u polskiego rolnika”.

„Wdzięczni jesteśmy także za to, bo nie byłoby nas dzisiaj tutaj bez tych pól bitewnych, pól chwały, ale nie byłoby nas też dzisiaj bez polskiego rolnika, polskiej wiary, która przechowana została na polskiej wsi” – podkreślił Morawiecki. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Kacper Reszczyński, Marcin Jabłoński

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Grzegorz Puda: Chciałbym, aby młode pokolenie zakładało na wsi rodziny.

Ostatnie zabiegi nawożeniowe tuż przed zbiorami – komunikat sadowniczy dr inż. Jan Golba