Za nami cały rok trudów nad budowaniem plonu i jego jakością. Przyszedł czas na ocenę efektów pracy. Jest to jednocześnie okazja by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy uzyskaliśmy zamierzone korzyści? Ewentualnie, jakich zmian w agrotechnice trzeba będzie dokonać w następnym roku? Uzyskanie doskonałej jakości owoców to najważniejszy cel pracy sadownika!
Zagrożeń plonu i jakości w ciągu roku nie brakuje. Do tych najważniejszych wpływających na jakość możemy zaliczyć: grad, choroby grzybowe – zwłaszcza parcha jabłoni, grad, oparzenia słoneczne, ordzawienia, gorzka plamistość, trwałość po zbiorcza czy wybarwienie. Decyzje zakupowe konsumentów podejmowane są najczęściej na podstawie wyglądu owoców, dlatego sadownicy skupiają się na jakości wizualnej. Przyczyny utraty jakość mogą być zależne od sadownika (sposób prowadzenia sadu, nawożenie, sposób cięcia, dobór odmian) jak i niezależne (warunki pogodowe, presja chorób i szkodników).
Jak uzyskać doskonałe wybarwienie jabłek?
Produktem odpowiedzialnym za tak istotną cechę owoców jest ZumSil. Dzięki bardzo wysokiej zawartości szybko działającej formy kwasu ortokrzemowego sadownicy uzyskali znacznie lepsze wybarwienie w odmianie Gala. Jest ona bardzo chętnie kupowana przez konsumentów, pod warunkiem, że ma intensywny czerwony kolor skórki. Efektów lepszego wybarwienia można spodziewać się na wszystkich odmianach jabłoni i drzew owocowych. ZumSil istotnie poprawia barwę owoców nawet w tak trudnym pod tym względem gatunku uprawnym jakim jest papryka.
Sadownicy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na koncentrację krzemu w produkcie, ale również na jego formę. Na rynku jest wiele produktów, a zawartość krzemu może być nawet kilkanaście razy mniejsza niż w ZumSilu. Nie każda postać kwasu ort okrzemkowego jest dostępna dla roślin. Gdyby nie organiczne źródło ZumSilu, jakim są okrzemki nie uzyskano by tak dobrych wyników.
Aplikacja ZumSilu w Gali oprócz podniesienia atrakcyjności wizualnej jabłek poprawia także zdolności przechowalnicze, gdyż utwardza owoc, przez co można go dłużej przechowywać w chłodni nie tracąc jakości. Zatem aplikację ZumSilu należy rozpatrywać w kategoriach inwestycji a nie kosztu. Ponadto budowanie trwałości po zbiorczej ma jeszcze jeden korzystny aspekt. Jest nim wyższa zawartość cukrów oraz grubsze ściany komórkowe w jabłku. W efekcie jabłka są cięższe, co przekłada się bezpośrednio na wyższy plon, a tym samym na korzyści ekonomiczne czerpane z sadu.
Innym ważnym aspektem jakości owoców, pozytywnie wspieranym przez zarówno przez ZumSil jak i AdeSil jest redukcja ordzawienia. Zdjęcia powyżej przedstawiają odmianę Golden Delicious, dość wrażliwą na ordzawienie, przez które to jabłko może być zdegradowane do jakości przemysłowej, a to skutkuje poważnym ograniczeniem zysku o który sadownicy zabiegają cały rok.
Kolejnym ważnym efektem stosowania AdeSilu w sadzie jest redukcja oparzeń słonecznych, które często maja miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Biały nalot na opryskanej koronie drzew to okrzemki. Dzięki swojej ujemnej jonizacji świetnie przylegają do powierzchni drzew, a ich biała barwa sprawi, że część intensywnego promieniowania słonecznego zostaje odpita, przez co zdecydowanie ogranicza oparzenia słoneczne.
W przypadku dużej operacji słonecznej warto zadbać o bezpieczeństwo owoców. 🍏🍎 Bardzo przydatnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest #AdeSil , który pokrywa owoce zabezpieczającym krzemowym filmem.
Opublikowany przez Perma-Guard Agro Czwartek, 6 sierpnia 2020
Aplikacja AdeSilu w lipcu ma jeszcze jedną zaletą, którą jest ograniczanie liczebności mszyc bez pozostałości chemicznych.
Przedstawione efekty to tylko niektóre z korzystnych efektów stosowania krzemu. Ważne jest to, że dla osiągnięcia wielu zalet nie koniecznie trzeba wykonywać wiele zabiegów, gdyż większość efektów można uzyskać zaledwie 2-3 aplikacjami. Np. 2-3 aplikacje w odstępach 10 dniowych począwszy od początku lipca uzyskujemy:
- Wyższy plon
- Redukcje problemu mszyc
- Lepsze wybarwienie
- Ograniczenie poparzeń słonecznych
- Lepszą jakość skórki – redukcję rdzawień
- Wyższą trwałość po zbiorczą
- Szybsze metabolizowanie stosowanych środków ochrony roślin
- Lepsze dokarmienie pąków kwiatowych i lepsze kwitnienie wiosną.