w , ,

Nawożenie POTASOWE – kiedy i ile?

Koniec lutego i początek marca to czas na nawożenie potasem, który jest odpowiedzialny  i niezbędny do prawidłowego wzrostu owoców, wybarwienia i jędrności. Potas jest również w późniejszym etapie składnikiem hamującym wzrost pędów oraz wprowadza drzewa w stan spoczynku. Termin stosowania nawozów potasowych wiosną polecany szczególnie  jest na glebach lekkich!

Jakie dawki potasu stosować?!

Pierw należy wykonać analizę gleby – to z niej dowiecie się ile składniku brakuje w waszym sadzie.
Zbyt duże nawożenie potasem pogarsza zdolności przechowalnicze owoców oraz przyczynia się do zwiększenia problemu z GPP. Jeśli w Waszej analizie jasno jest napisane, że poziom potasu jest zbyt wysoki – warto zrezygnować z tego nawożenia w okresie jednego roku.
Jeśli poziom potasu jest w równowadze, dajemy tyle potasu ile zostało go wycofane w roku poprzednim – do tego niezbędne jest wykonywanie co roku analizy gleby oraz liści.

Średnie statystyki nawożenia K2O na hektar przez sadowników:

Odmiana Gala  wymaga więcej potasu niż pozostałe odmiany jabłoni. Dawka dla Gali waha się od 200 kg/ha do 250 kg/ha.

Pozostałe odmiany nawozimy potasem w proporcjach około 150 kg/ha.

Bardzo ważna jest zachowana równowaga między potasem – magnezem – wapniem! Jeśli posiadasz odmiany Szampion, z grupy Jonagoldów czy Ligol – PAMIĘTAJ O TYM przy nawożeniu potasem, aby uniknąć GPP. Jeśli potasu i magnezu w glebie będzie zbyt wiele w proporcji do wapnia – wapń przestanie transmitować do drzew i owoców.
Czytaj również:
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotowoltaika: dofinansowanie AGROENERGIA dla kogo?

Kilka słów o podchlorynie sodu w jabłoni…