w , ,

Nawożenie POTASEM w sadzie

Koniec lutego i początek marca w tym roku to czas na nawożenie potasem który jest odpowiedzialny  i niezbędny do prawidłowego wzrostu owoców, wybarwienia i jędrności. Potas jest  również w późniejszym etapie składnikiem hamującym wzrost pędów oraz wprowadza drzewa w stan spoczynku.

Należy zaznaczyć, iż w marcu stosujemy tylko siarczan potasu lub siarczan potasowo-magnezowy ponieważ salterę i sól stosujemy w zupełnie innych terminach (jesień)! Termin stosowania nawozów potasowych na wiosnę polecany szczególnie  jest na glebach lekkich.

Jakie dawki potasu stosować?! Pierw należy wykonać analizę gleby – to z niej dowiecie się ile składniku brakuje w waszym sadzie.
Zbyt duże nawożenie potasem pogarsza zdolności przechowalnicze owoców oraz przyczynia się do zwiększenia problemu z GPP. Jeśli w Waszej analizie jasno jest napisane, że poziom potasu jest zbyt wysoki – warto zrezygnować z tego nawożenia w okresie jednego roku.

Bardzo ważna jest zachowana równowaga między potasem – magnezem – wapniem! Jeśli posiadasz odmiany typu Szampion, z grupy Jonagoldów, czy Ligol – PAMIĘTAJ o równowadze między pierwiastkami przy nawożeniu potasem, aby uniknąć GPP. Jeśli potasu i magnezu w glebie będzie zbyt wiele w proporcji do wapnia – wapń przestanie transmitować do drzew i owoców.

Jakie dawki stosować w sytuacji gdy nie mamy wyników badań analizy gleby, dowiecie się w VLOGU:

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uprawa truskawki na 100 hekatarach w Szkocji – Mariusz Podymniak Jagodnik

Indie (Sikkim): Zakazał importu wszelkich pestycydów, herbicydów i syntetycznych nawozów…