w ,

Jak odzyskać należności za jabłka?! Wyjaśnia Radca Prawny

 

WINDYKACJA NALEŻNOŚCI DLA ROLNIKÓW/SADOWNIKÓW

Wyjaśnia Radca Prawny Norbert Glinicki.

Kancelaria Prawna Law Code

Problematyka nieterminowych płatności lub całkowita niemożliwość odzyskania należności pieniężnych od swoich kontrahentów w dzisiejszych czasach dotyka bez wyjątku praktycznie każdej branży, nie wyłączając branży rolnej czy sadowniczej. 

Brak wpływów ze strony partnerów biznesowych w zaplanowanym terminie generuje po stronie sprzedawcy szereg problemów, które mogą  tamować prowadzenie działalności gospodarczej, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do stanu niewypłacalności.

Dochodzenie wierzytelności pieniężnych mając na uwadze krajowy porządek prawny nie jest sprawą prostą, dlatego szybkość reakcji i dobór trafnych narzędzi prawnych, finalnie może decydować o skuteczności podjętych działań windykacyjnych zwieńczonych 100% odzyskaniem należności od dłużnika.

Decyzja o wyborze właściwych środków prawnych każdorazowo uzależniona jest od indywidualnych uwarunkowań:

  • rodzaju dłużnika (osoba fizyczna, działalność gospodarcza, osobowa spółka prawa handlowego, spółka kapitałowa),
  • rodzaju umowy łączącej strony danego stosunku obligacyjnego,
  • daty wymagalności roszczenia,
  • innych czynników, determinujących wybór trafnej metody windykacyjnej.

W przypadku dochodzenia należności od osób fizycznych, jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych, oraz osobowych spółek prawa handlowego bardzo często okazuje się, że wystarczającym środkiem są pozaprocesowe metody windykacyjne (tzw. miękka windykacja), albowiem wymienieni uczestnicy obrotu gospodarczego za swoje zobowiązania ponoszą odpowiedzialność osobistą całym swoim majątkiem. W praktyce oznacza to tyle, że droga do zaspokojenia się z  majątku takiego dłużnika, jest co do zasady krótsza, niż w przypadku spółek kapitałowych – np. spółek z o.o., spółek akcyjnych – zwłaszcza w przypadku w którym takie podmioty nie mają majątku i znajdują się w słabej kondycji finansowej.

Dlatego też, w przypadku spółek kapitałowych często należy sięgać po bardziej wysublimowane środki prawne, służące skutecznej egzekucji należności wynikających z zawartych umów. 

Z doświadczenia czerpanego ze współpracy z naszymi klientami z branży rolnej wynika, że rolnicy bardzo często borykają się z problemami z płatnościami ze strony Grup Producenckich, które najczęściej prowadzą działalność właśnie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oznacza to tyle, że grupy producenckie prowadzone w takiej formie odpowiadają za swoje zobowiązania wyłącznie swoim majątkiem (brak odpowiedzialności wspólników, którzy ponoszą ryzyko w zakresie wniesionych wkładów).

Inną kwestią jest odpowiedzialność członków zarządu takich spółek, którzy pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek  odpowiadają majątkiem osobistym za długi reprezentowanej przez siebie spółki. 

W przypadku takich podmiotów, zwłaszcza kiedy istnieje ryzyko niewypłacalności po stronie kontrahenta, konieczne jest bezzwłoczne wdrożenie środków, które mają na celu zabezpieczenie dochodzonego roszczenia na czas ewentualnych procesów sądowych, tzw. postępowania zabezpieczające. 

W mojej kancelarii oprócz metod typowo cywilnych, bardzo często wykorzystuje również narzędzia proponowane przez prawo karne, które jest doskonałym środkiem nacisku dla nierzetelnych kontrahentów. 

Zdarza się bowiem, że w ramach transakcji handlowych dochodzi do wyłudzeń, działań mających na celu wyzbywaniu, albo pozornego obciążania majątku, w celu pokrzywdzenia  wierzycieli, preferowanie określonych wierzycieli (często pozornych lub podstawionych) kosztem innych. Takie zachowania stanowią przestępstwo i mogą być podstawą do wszczęcia postępowania karnego, zakończonego wyrokiem karnym, oraz obowiązkiem naprawienia szkody. 

Jeżeli posiadacie Państwo problemy z nierzetelnymi kontrahentami lub wierzycielami, którzy próbują Państwa zdaniem w sposób bezprawny dochodzić nienależnych im świadczeń, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy każdy przypadek i wdrożymy skuteczne środki w celu zabezpieczenia Państwa interesów.

 

Jeżeli spodobał wam się artykuł i chcielibyście, aby na moim blogu pojawiła się seria cyklicznych artykułów  z poradami dla sadowników, dajcie łapki w górę lub piszcie w komentarzach o swoich wrażeniach. Jeżeli interesuj was jakaś konkretna materia prawna, która was interesuje, to również wpisujcie w komentarzach co was interesuje, a ja na tej podstawie w porozumieniu z Panem mecenasem będę starała się spełniać wasze życzenia. 

Jak odzyskać pieniądze za jabłka? Radca prawny wyjaśnia – VIDEO

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gmina Błędów: O krok od tragedii w przechowalni.

W Brukseli o wyrównaniu dopłat