w

Wszystkie produkty drożeją, a ceny jabłek spadają …

 Freshfel Europe zorganizował on-line seminarium dla członków na temat kosztów i aktualnych wyzwań dla sektora owoców i warzyw. Mirosław Maliszewski przedstawił aktualną sytuację w na rynku owoców w Polsce, zaznaczył wyraźny spadek spożycia jabłek w tym sezonie i związany z tym spadek cen.

Opowiedział uczestnikom spotkania w jaki sposób polscy sadownicy obecnie pomagają uchodźcom z Ukrainy co spotkało się z dużym podziwem i uznaniem.

Cały sektor zastanawia się jak poradzić sobie z rosnącymi wciąż w wyniku pandemii kosztami. Ich wzrost notuje się niestety w każdej możliwej dziedzinie.

Wskazywano także duże problemy logistyczne. Prezes Maliszewski podkreślił, że trudności handlowe pogłębia brak kontenerów do wysyłki jabłek do Egiptu. Zauważono też problemy z eksportem do Chin z tych samych powodów.

Niepokoi również obserwowany w całej UE trend: wszystkie produkty drożeją, a ceny jabłek spadają.

W najbliższej perspektywie kilku a może kilkunastu miesięcy handlu z Białorusią, Ukrainą i Rosją nic się nie zmieni. Taki stan rzeczy, przy obecnych zapasach jabłek w polskich magazynach bezwzględnie doprowadzi do dalszej obniżki ceny.

  • – powiedział Maliszewski.

Naszym zdaniem wyłącznie mechanizm wycofywania może wyhamować trend dalszego spadku cen i zagospodarowanie nadwyżki jabłek na rynku.’’ spuentował Maliszewski.

  • źródło: polskiesadownictwo.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czwartek na Broniszach: zdrożał Cortland

Czy sankcje odbiją się na kondycji polskiego rolnictwa?