w

Związek Sadowników RP interweniuje w sprawie importu truskawek

W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach informacjami o imporcie do Polski dużych ilości truskawek przemysłowych z Ukrainy, Związek Sadowników RP poinformował, że zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o interwencję i podjęcie pilnych działań wstrzymujących potencjalny proceder i jego ograniczenie – docelowo zatrzymanie.

– Nie można dopuścić do powtórki sytuacji z rynku zbóż, kiedy to niekontrolowany import załamał rynek i spowodował ogromny spadek cen – czytamy w oświadczeniu związku. – Apelowaliśmy również o wprowadzenie urzędowego systemu kontroli każdej partii owoców wjeżdżających do naszego kraju pod względem jakości, zwłaszcza pozostałości środków ochrony roślin i wstrzymanie dalszego obrotu towarem do czasu otrzymania wyników badania. Należy na to zwrócić szczególna uwagę i sprawdzić czy jest to prawda, w innym wypadku może grozić nam powtórka sytuacji z rynku zbóż, kiedy to niekontrolowany import załamał rynek i spowodował ogromny spadek cen.

Warto dodać, że kilka tygodni temu w sprawie importu mrożonych owoców miękkich z Ukrainy interweniowała Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

– Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi docierają sygnały o zwiększonych zapasach mrożonych owoców miękkich w Polsce, co jest skutkiem wzmożonego importu tych produktów z Ukrainy w związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na ten kraj. Brak jest oficjalnych danych na temat zapasów owoców mrożonych w Polsce, niemniej dane handlowe potwierdzają znaczny wzrost importu tego asortymentu z Ukrainy do Polski – odpowiedział w tej sprawie Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa.

  • źródło: ingrit.pl / polskiesadownictwo.pl
UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena czereśni na rynkach hurtowych – 16 czerwca 2023r.

Czy będzie możliwość wykonania badania technicznego ciągnika bezpośrednio u rolnika?