w , ,

Zwalczanie szkodników w sadach śliwowych

Foto ilustracyjne: Hubert K.

Czerwiec w uprawie śliw to głównie ochrona przed szkodnikami. Osoby posiadające sady śliwowe powinny zwracać uwagę na okres karencji preparatu oraz czas rozłożenia się substancji aktywnej, aby owoce spełniały wymogi rynkowe.

Jednym z częściej spotykanych szkodników w śliwach jest owocówka śliwkóweczka. Zwalczanie jej rozpoczynamy od monitoringu lotu motyli, w tym celu używamy pułapek feromonowych. Zwalczanie owocówki śliwkóweczki jest konieczne jeśli w przeciągu kilku dni odłowi się kilkanaście motyli. Warto zwrócić również uwagę na zawiązki owoców, czy pojawiają się „wgryzy” gąsienic. Próg zagrożenia zakłada się na 1% do 2% uszkodzonych zawiązków. Motyle najczęściej pojawiają się w czerwcu i lipcu.

Do zwalczania tego typu szkodnika można użyć produktów Coragen 200 SC; Affirm Opti, Runner 240 SC, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP.

Mszyce lubią nie tylko jabłonie ale również śliwy. Mszyce w śliwie należy dokładnie zwalczać, ponieważ są wektorami wirusów. Sadownicy nie powinni używać pyretroidów, ze względu na szkodliwość dla fauny pożytecznej. Jeśli w sadzie śliwowym występuje kilka szkodników np. pryszczarek, mszyce oraz przędziorki można użyć produktu Movento 100 SC.

Przędziorki i szpeciele żerują na liściach. Często bywają sytuacje, iż ogołacają całe rośliny poprzez wysysanie soków komórkowych. W walce z tego typu szkodnikami sadownicy mają do dyspozycji produkty: Envidor 240 Sc, Ortus 05 SC. Podczas oprysku przeciwko przędziorkom i szpecielom w sadzie warto dokładnie pokryć liście, w tym celu użyć większej ilości wody do oprysku.

Ciekawostka: W poprzednim roku w niektórych sadach śliwowych pojawiały się muszyki plamoskrzydłe. Pierwszym krokiem walki z tego typu szkodnikiem jest prowadzenie monitoringu.  Larwy tego szkodnika niszczą owoce. Monitoring należy rozpocząć miesiąc przed wybarwieniem się owoców. Zabieg wykonuję się tylko w sadach z zagrożeniem tego szkodnika. 

Emper – polska pyszna śliwka

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak przyciąć borówkę po posadzeniu? Dr Tomasz Krupa, Ryszard Nowakowski ARNO

Jabłka Empire 12,90 zł/kg? Kosmiczne ceny jabłek?!