Emper – polska pyszna śliwka

‘Emper’ – polska odmiana śliwy

‘Emper’ jest polską wczesną odmianą śliwy. Wytwarza owoce deserowe, które sąprzydatne także dla przetwórstwa. Drzewa są mało podatne na choroby grzybowei bakteryjne. Odmiana ze względu na bardzo wczesną porę dojrzewania i wysokie walory smakowe owoców może być konkurencją dla innych wczesnych odmian, np.‘Cacanska Rana’. Ze względu na obfite, coroczne i wczesne plonowanie przydatna jest do uprawy w sadach towarowych oraz w ogrodach przydomowych i na działkach.

Odmiana Emper ma plon sięgający 6-7 kg na drzewie 4 letnim. Przy liczbie 1666 drzew na hektarze  uzyskujemy plon około 13 -14 ton. Wadą tej odmiany jest podatność na chorobę “szarki” jednak zaskoczyć może Was fakt, iż szarka atakuje drzewa a nie atakuje owoców co daje i tak w rezultacie plon handlowy. Kolejną wadą odmiany może okazać się odziedziczone po odmianie Herman opadanie owoców (w dużo mniejszym natężeniu od Hermana).

Odmiana ‘Emper’ została otrzymana ze skrzyżowania odmian ‘Empress’ x ‘Herman’. W dniu 2 marca 2012 roku odmiana ta została wpisana do rejestru odmian, a także do księgi ochrony wyłącznego prawa.

Charakterystyka odmiany:
Rośliny: drzewo rośnie dość silnie,tworząc koronę zbliżoną dokolumnowej, lekko zagęszczoną. Wytwarza średniej grubości pędy, pokryte średnio licznymi przetchlinkamii pozbawione cierni. Pąki są średniej wielkości, ostro zakończone. Liście dość duże, średnio długie i średnio szerokie. Zabarwione są na intensywnie zielony kolor, a ich brzeg jest karbowany. Ogonek liściowy krótki do średnio długiego. Kwiaty są białe, dość duże.

Owoce: ‘Emper’ tworzy średniej wielkości, wydłużone owoce o masie około 40 – 45 g. Ich skórka jest dość gruba, prawie całkowicie pokryta ciemnofioletowym rumieńcem z lekkim, szarym nalotem woskowym. Miąższjest jasnozielony, a u dojrzałych owoców żółtozielony, jędrny, zwięzłyi soczysty, smaczny. Pestka jest mała, wydłużona i bardzo dobrze oddzielasię od miąższu. Szypułka dość gruba, krótka lub średniej długości.

Inne właściwości: ‘Emper’ jest odmianą plenną o średnio późnejporze kwitnienia i bardzo wczesnej porze dojrzewania oraz smacznych, deserowych owocach. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają pod koniec lipca i nie wykazują tendencji doopadania. Drzewa są wytrzymałe namróz, a kwiaty odporne na wiosenneprzymrozki. Drzewa charakteryzują się małą podatnością na moniliozę i rakabakteryjnego, ale są dość podatne na szarkę. ‘Emper’ jest odmianą samopłodną, może być uprawiana bez obecności odmian zapylających.

Ciekawostka: Odmianę tą można zbierać mechanicznie za pomocą kombajny do zbioru owoców pestkowych.

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.