w

Zimna pogoda w Mołdawii zmniejszy podaż wczesnych malin

foto: istockphoto

Specjaliści Stowarzyszenia Producentów Jagód „Pomușoarele Moldovei” uważają, że chłodna i wietrzna pogoda panująca w Mołdawii, przy niewielkich opadach, spowolni proces dojrzewania malin. W rezultacie dostawa jagód na rynek w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu dni będzie ułamkowa i ogólnie niewielka, a okres sprzedaży produktów w sprzedaży detalicznej zostanie nieco wydłużony. W związku z tym jest prawdopodobne, że ceny hurtowe i detaliczne malin w kraju ustabilizują się na obecnym poziomie, a być może nieznacznie wzrosną.

Maliny z pierwszego zbioru pojawiły się na rynku mołdawskim na początku zeszłego tygodnia . Ceny wyjściowe: 60-65 lei/kg (3,13-3,39 USD/kg) za małe hurtowe przesyłki do sprzedaży w sieciach supermarketów i na miejskich bazarach oraz 45 lei/kg (2,34 USD/kg) za maliny przemysłowe na eksport. W zeszłym tygodniu lokalni przedstawiciele polskich firm próbowali kupować eksportowe partie malin.

W tym tygodniu w grupach tematycznych sieci społecznościowych i komunikatorów internetowych pojawiły się doniesienia, że ​​maliny mołdawskie do mrożenia (w lokalnych przedsiębiorstwach) kupuje w tej samej cenie przedstawiciel firmy z Serbii. Firma ta jest również gotowa do zakupu mrożonych malin mołdawskich na rynku serbskim w cenie 4,7 euro/kg.

Nie ma dużej liczby ofert malin przemysłowych do mrożenia z późniejszym eksportem po cenie wskazanej powyżej. Rolnicy uważają, że biorąc pod uwagę postępujący wzrost kosztów produkcji i wysokie ceny malin w Europie, ceny skupu w Mołdawii „mają potencjał wzrostu”.

Źródło: EastFruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadzali w błąd kupujących truskawki !

Ceny pierwszych polskich borówek na rykach hurtowych