w

Zakazane opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych

foto: istockphoto

Po opublikowaniu wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, Freshfel Europe wzywa decydentów do wprowadzenia zrównoważonych i funkcjonalnych, zharmonizowanych unijnych przepisów dotyczących pakowania świeżych owoców i warzyw.

30 listopada Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z nową propozycją na jednolitym rynku zostaną zakazane opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych, opakowania kompozytowe jednorazowego użytku lub inne opakowania jednorazowego użytku do świeżych owoców i warzyw o masie poniżej 1,5 kg.

Freshfel Europe wzywa do zrównoważonych i funkcjonalnych, zharmonizowanych unijnych przepisów dotyczących pakowania świeżych owoców i warzyw w ramach wniosku, ale bez nieproporcjonalnych i dyskryminujących środków. Żadne inne kategorie żywności nie są konkretnie ukierunkowane w rozporządzeniu, które rzekomo określa ogólne zasady obrotu opakowaniami na jednolitym rynku.

Freshfel Europe opowiada się za zrównoważonymi działaniami w zakresie opakowań opartymi na naukowych rozwiązaniach, które przynoszą rzeczywiste wyniki w zakresie poprawy zrównoważonego rozwoju. Stowarzyszenie nie popiera ogólnych zakazów o podłożu politycznym, takich jak zakaz zawarty w propozycji, które nie są poparte odpowiednimi analizami śladu środowiskowego.

Philippe Binard, delegat generalny Freshfel Europe, skomentował:

„Sektor świeżych owoców i warzyw jest zaangażowany w zwiększanie zrównoważonego rozwoju tej kategorii, aby pomóc w osiągnięciu celu UE w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 r. Udowodniliśmy to dzięki naszemu długiemu stosowaniu systemów puli palet wielokrotnego użytku i ostatnim inwestycji, takich jak etykiety nadające się do kompostowania w domu. Jednak przepisy UE dotyczące opakowań muszą być proporcjonalne i przynosić rzeczywiste pozytywne korzyści dla środowiska”.

Binard dodał:

„Przepisy UE dotyczące opakowań muszą odzwierciedlać potrzeby sektora w zakresie stosowania funkcjonalnych i najbardziej korzystnych dla środowiska opakowań w celu dostarczania konsumentom w UE wysokiej jakości i bezpiecznych produktów zapewniających zdrową, zrównoważoną dietę, bez żadnych niezamierzonych konsekwencji, takich jak marnowanie żywności”.

informacja prasowa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Firma z Białej Rawskiej proponuje wierzycielom spłatę tylko 50% wierzytelności.

Jabłko Siedleckie na sprzedaż