w

Wyzwania i kluczowe działania niezbędne do zrównoważonego rozwoju branży – dr Mirosław Korzeniowski

Przyszłość polskiego ogrodnictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów

Zapraszamy na Konferencje Core Team, która odbędzie się pierwszego dnia Targów TSW, w środę 17 stycznia 2024 roku, w Kielcach. Na Konferencji poznamy atuty i wyzwania zrównoważonego rozwoju, który także jest zgodny z globalnymi trendami rynkowymi. Mimo iż w ostatnich dniach często używane jest sformułowanie „systemowe rozwiązania”, w całym sektorze ogrodniczym dominuje przysłowiowe „gaszenie pożarów”. Konferencja ma pokazać, że jako producenci owoców i warzyw potrafimy wypracować koncepcję działania w dłuższej perspektywie. 
Core Team to forum współpracy liderów sektora ogrodniczego, którzy rozpoczęli pracę w bardziej strategicznej perspektywie, czyli nad decyzjami, które wpłyną na rozwój i zyskowność sektora za 5-10 lat. Jednym z kluczowych obszarów prac jest upowszechnienie najlepszych praktycznych doświadczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju ogrodnictwa.
Strategia zrównoważonego rozwoju zgodna z globalnymi trendami rynkowymi
Polskie ogrodnictwo stoi przed wielkimi wyzwaniami i zmianami w branży wynikającymi m.in. ze strategii Europejski Zielony Ład oraz strategiami z nią powiązanymi. Jeśli nie podejdziemy do tych wyzwań merytorycznie, stracimy pozycję rynkową, jaką ma obecnie polskie ogrodnictwo. Niedobór informacji o sukcesach i rozwoju branży ogrodniczej w Polsce, przekłada się na niepożądane z punktu widzenia producentów wybory konsumenckie. Czas poznać najlepsze przykłady.
– W trakcie konferencji przedstawimy gospodarstwa, które realizują zasady zrównoważonego rozwoju jako element długoterminowej strategii, zgodniej z oczekiwaniami rynków międzynarodowych. Omówimy wyzwania i kluczowe działania niezbędne do zrównoważonego rozwoju branży – zaprasza dr Mirosław Korzeniowski Prezes zarządu Stowarzyszenie Agroekoton, lider zespołu Core Team ds. produkcji zrównoważonej.
Jeszcze 2 lata temu dominowało pytanie: czy zrównoważony rozwój to nie jakaś fanaberia polityków z Brukseli? Dziś wiemy, że to jest coś, co staje się rzeczywistością i daje szansę rozwoju biznesu ogrodniczego. Na Konferencji Core Team w Kielcach będzie o tym, jak tę szansę wykorzystać.

Mam nadzieję, że pojawią się politycy różnych opcji, że oni będą chcieli słuchać. Dlaczego warto posłuchać o dobrych praktykach? Ci najlepszy cele Zielonego Ładu na 2030 roku osiągają od kilku lat, nie dlatego, że chcą tego politycy, ale dlatego, że mi się to biznesowo opłaca. Takie przykłady przedstawimy. Mam nadzieję, że Państwa zainspirujemy. Zapraszam już 17 stycznia!

Konferencja Core Team „Przyszłość polskiego ogrodnictwa”
Wśród prelegentów i moderatorów Dominika Kozarzewska, Paulina Kopeć, Maria Sikorska i dr Mirosław Korzeniowski, prof. Małgorzata Korbin, prof. Joanna Paliszkiewicz i Maciej Majewski, Adam Paradowski, Maciej Dolata oraz Witold Boguta, inicjator powstania Core Teamu.
Zapraszamy na pierwszą Konferencja Core Team „Przyszłość polskiego ogrodnictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów”. Targi TSW 2024 zapowiadane są jako rekordowe. Zarówno pod względem liczby wystawców, powierzchni wystawienniczej, jak i ilości branżowych konferencji. Cechą charakterystyczną tej realizowanej przez ogrodniczy Core Team jest promocja kultury strategicznej w sektorze i zaproszenie do współpracy wszystkich, którzy chcą zaangażować się w oceny różnych scenariuszy rozwoju.
  • Konferencję rozpocznie prezentacja trendów i wyników badań konsumpcji.
  • Poznamy atuty i wyzwania zrównoważonego rozwoju.
  • Po raz pierwszy publicznie zaprezentowana zostanie diagnoza stanu branży jagodowej.
  • Poznamy wyniki i wnioski z badań rynku jabłek w Polsce 2023 i możliwe scenariusze rozwoju produkcji, eksportu i promocji jabłek.
  • Nowe formy współpracy nauki z praktycznym ogrodnictwem – inicjatywa Międz. Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (ISHS)
  • W ramach promocji dobrych praktyk dowiemy się jak budować zaufanie i jak oprzeć się fali populizmu.
  • W ramach lepszego zrozumienia finalnych konsumentów porozmawiamy o tym, jak ludzie odbierają naszą koncentrację na agrotechnice i „cenach skupu”. Czy to od nas kupują?
Szerszy opis w materiale: Konferencja Core Team 17/01

 

UDOSTĘPNIJ

Emilia Lewandowska z Fruit-Group: W tym momencie sezonu popyt na polskie jabłka jest duży

IMGW: Czeka nas najzimniejszy kwiecień od 30 lat