Bruksela rezygnuje z ugorowania, ale Polska wprowadza zamiennik
Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą – obowiązkowe ugorowanie 4% gruntów, narzucone przez Unię Europejską, zostaje zniesione. Polska wprowadza w zamian nowy ekoschemat o nazwie „grunty wyłączone z produkcji”.
Na czym on polega? Rolnicy dobrowolnie wyłączyć mogą z produkcji do 4% gruntów ornych w swoim gospodarstwie i otrzymywać za to dopłaty.
Uchwała nr 65 Komitetu Monitorującego PS WPR wprowadza nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”. Ekoschemat zostanie wdrożony na lata 2024-2027. Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji – do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 EUR/ha.
Czym ten system różni się od ugorowania?
- Dobrowolność: Udział w programie jest dobrowolny, w przeciwieństwie do obowiązkowego ugorowania.
- Płatność: Rolnicy otrzymują dofinansowanie za wyłączenie gruntów z produkcji.
- Zakazy: Na gruntach wyłączonych z produkcji obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej oraz stosowania środków ochrony roślin.
Nowy system to po prostu nowa odsłona ugorowania z płatnością. Inni zwracają uwagę na możliwość zwiększenia dochodów dla rolników, którzy zdecydują się na udział w programie.
Czas pokaże, jak nowy ekoschemat wpłynie na polskie rolnictwo.
Wprowadzenie nowego ekoschematu to kompromis pomiędzy presją ze strony Unii Europejskiej a oczekiwaniami polskich rolników. Z jednej strony rolnicy nie są zmuszani do ugorowania gruntów, z drugiej – otrzymują zachętę finansową do wyłączenia części areału z produkcji.
Należy jednak pamiętać, że program ten ma również swoje ograniczenia. Dostępna powierzchnia gruntów objętych programem jest ograniczona, a rolnicy muszą przestrzegać określonych wymogów.
Ostateczna ocena nowego ekoschematu będzie zależała od jego efektywności w długoterminowej perspektywie.
Źródło: Ekoschemat „grunty wyłączone z produkcji” wprowadzony został uchwałą nr 65 Komitetu Monitorującego PS WPR. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.