w ,

Wykarczowanie sadu za dopłatą od Państwa, rozwiązaniem problemu w sadownictwie ?

Polska jest liderem w produkcji jabłek i mimo iż jest to powód do chwalenia się jest to również duży problem dla sadowników.

Sadów jest za dużo – bez dwóch zdań. Pamiętajmy, że drzewa jabłoni to uprawy wieloletnie i tak jak w przypadku porzeczki, czy truskawki, w roku braku opłacalności możemy zlikwidować taką uprawę, tak ciężej podjąć taką decyzje w drzewach owocowych. Nakład, jaki ponoszą sadownicy na posadzenie drzew i ich uprawę przez kolejne lata jest dużo większy, niż uprawa porzeczki, czy truskawki.

Bardzo niewielu sadowników samych z siebie decyduje się na wykarczowanie sadu i nieposadzenie w to miejsce znowu sadu. Dlatego warto byłoby rozważyć przez Rząd wprowadzenie dopłat do karczowania sadów w celu ograniczenia areału jabłoni w Polsce.

Sadownicy na redakcyjny forum otrzymali pytanie :

Czy zdecydowałbyś się na wykarczowanie 1/3 sadu ze swojego gospodarstwa za dopłatę od Państwa?

Ponad 80% ankietowanych deklaruje chęć karczowania sadów za dopłatą od Państwa.

Sadownicy na pomysł (naszej redakcji) dopłat do karczowania sadu reagują:

Dopłata to świetny pomysł , zamiast dopłacać do przemysłu jak to było w ubiegłym roku. Powinna też być podpisana deklaracja przez sadownika, że na tej ziemi nie posadzi sadu przez najbliższe 10 lat. Inaczej to znowu pieniądze za wyrwanie u większości pójdzie na nowe nasadzenie a to błędne koło – pisze Radek.

Zgodzę się na wykarczowanie nawet 50% na dopłatę, oby tylko dali na wiosnę dopłatę do nowych nasadzeń  – pisze Daniel.

[ Na forum są również przeciwnicy tego pomysłu – czytaj komentarze… ]

Pytanie natomiast, za jaką kwotę sadownicy zgodzą się zrezygnować, chociażby z jednego hektara uprawy jabłoni? Jaka kwota waszym zdaniem powinna obowiązywać za wykarczowanie jednego hektara sadu? Zapraszamy do komentowania.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Henryk Kowalczyk spotyka się z firmami przetwarzającymi jabłka !

Kiedy koniec zbiorów jabłek w Białej Rawskiej, Błędowie i Sadkowicach ?