18 marca 2020 r. – w imieniu 22 milionów rolników, ich rodzin oraz 22 tysięcy spółdzielni, które dokładają wszelkich starań, by każdego dnia dostarczać 446 milionom obywateli UE bezpiecznej, pożywnej, wysokiej jakości i przystępnej cenowo żywności – Copa-Cogeca wystąpiła do Przewodniczącej KE z pismem w sprawie wpływu COVID-19 na rolnictwo w UE.
Mimo pandemii wirusa COVID-19 europejskim rolnikom i spółdzielniom rolniczym jak dotąd udaje się utrzymać dostawy żywności dla obywateli w całej Unii, chroniąc tym samym bezpieczeństwo żywnościowe w Europie. Co więcej EFSA potwierdziła na chwilę obecną brak dowodów, by wirus był przenoszony w żywności.
Kryzys wynikający z rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 i jego reperkusji dla zdrowia prowadzi do dramatycznych konsekwencji w obszarach wiejskich UE najbardziej dotkniętych epidemią. Wszystko to wywiera gwałtowne skutki i efekt domina w głównych sektorach rolnictwa i leśnictwa zarówno w perspektywie natychmiastowej i średnioterminowej. Ponadto narastający kryzys może zachwiać zarówno rynkiem jednolitym jak i rynkami wewnętrznymi, stanowiąc zagrożenie dla łańcuchów dostaw, miejsc pracy i koniec końców bezpieczeństwa żywnościowego.
Copa-Cogeca zaapelowała do Komisji o przedsięwzięcie i wdrożenie niezbędnych środków koniecznych do zapewnienia, że rynek jednolity, a zwłaszcza europejskie rolnictwo, będą funkcjonować bez zakłóceń. Ponadto, biorąc pod uwagę kolejne ograniczenia i restrykcje, należy umożliwić rolnikom i spółdzielniom dalsze prowadzenie działalności, by zagwarantować codzienne dostawy żywności i współproduktów obywatelom Unii Europejskiej. W związku z tym należy wprowadzić wszelkie środki, które będą chronić i zagwarantują prowadzenie działalności rolniczej oraz płynność finansową. Konieczne jest wspólne działanie całego unijnego łańcucha wartości, by zabezpieczyć stabilne dostawy żywności szczególnie w obliczu nadchodzących przetargów w sektorze dystrybucji. Biorąc pod uwagę w/w wyjątkowe okoliczności, wsparcie powinno pochodzić spoza budżetu rolnictwa.
Odroczenie spłat kredytów na rok dla rolników oraz refundacja wynagrodzeń dla pracowników na roli?!
źródło: krir.pl