w

Włosi mogą zostać w tym roku bez owoców pestkowych!

Właśnie zakończył się zły tydzień dla włoskiego sektora owoców i warzyw, silnie dotkniętego mrozem.  Strategiczne regiony dla owoców letnich (i nie tylko), takie jak Apulia, Kampania i Basilicata nie oszczędziły ich temperatury poniżej zera.

Mróz we Włoszech: …odnotowano szacunkową utratę 80% produkcji moreli i 70–50% strat nektaryn i brzoskwiń!

Sytuacja w Apulii wydaje się krytyczna.

„Minimalne temperatury spadły poniżej zera we wszystkich obszarach przeznaczonych do uprawy drzew w Apulii, od Bari po Salento, ze szczytami minus 4-5 stopni Celsjusza na obszarach Murgii. Szkody są z pewnością tam, ale ich ocena zajmie kilka dni ” – wyjaśnia trener Apulii Luigi Calatano.

Na tej samej fali Giacomo Suglia, prezes Apeo (Stowarzyszenie Apulijskich Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw), który w odniesieniu do winogron stołowych podkreśla: „Mróz był dość rozległy. Szkody ocenimy  w ciągu tygodnia ”.

Niektórzy lokalni producenci, chcąc chronić swoje produkcje przed nocnymi mrozami, rozpalili kontrolowane ogniska w swoich winnicach, aby odzyskać trochę wyższych stopni.

 

W międzyczasie organizacje rolnicze regionu podjęły kroki w celu rozpoczęcia liczenia szkód na polach. „Najpoważniejsze konsekwencje dotyczą wiśni z Bari”, „trzy z czterech kwiatów, są spalone przez mróz”, mówi Coldiretti Puglia.

„Szkody są liczone na wczesnych odmianach wiśni, Bigarreau, w Conversano i Gioia del Colle – wskazuje Coldiretti – na drzewach owocowych, takich jak brzoskwinie, morele i winorośle w Bat in Barletta i Canosa oraz na winnicach, sadach, przedwcześnie dojrzewające warzywa i zboża w prowincji Foggia w Lucera, Biccari, Volturino, San Severo, Torremaggiore, Foggia, Orta Nova i Deliceto. Ten sam scenariusz w prowincji Brindisi, gdzie winnice doznały niezwykłego szoku termicznego i zostały spalone przez mróz ”.

Nawet w Basilicata odnotowano już niejednolite uszkodzenia w sadach na otwartym polu.

„W Scanzano Jonico i Policoro wydaje się, że nie było problemów z owocami pestkowymi, podczas gdy sytuacja na terytoriach Montalbano Jonico i Tursi wydaje się być bardziej krytyczna, gdzie dolne obszary otrzymały poważne ciosy, szczególnie w dolnych partiach roślin. Jedna z najgorszych sytuacji jest zarejestrowana w dzielnicy Ischia w Montalbano, gdzie mróz dokonał wyczyszczenia z plonów”, zwierza się Antonio Ferrara, partner firmy Fevi Frutta.

„Pojawiły się również doniesienia o uszkodzeniach w Rotondella, obszarze moreli, oraz w Nova Siri”, dodaje Carmelo Mennone, kierownik firmy eksperymentalnej Pantanello i dogłębny znawca terytorium Lucan. „Raporty zostaną zweryfikowane pod względem ilościowym i w różnych obszarach ”.

źródło: italiafruit.net

Chorwaccy sadownicy w starciu z mrozem: 90 % roślin zniszczonych!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Chorwaccy sadownicy w starciu z mrozem: 90 % roślin zniszczonych!

Gra mobilna będzie zachęcać dzieci do jedzenia jabłek!