We Francji przybiera na sile protest rolników, którzy postanowili zablokować wszystkie autostrady prowadzące do Paryża. Rząd szykuje przeciwko nim siły specjalne, a protest rozlewa się na kolejne kraje. Europejscy farmerzy mają dosyć nieuczciwej konkurencji z producentami żywności z krajów, w których nie ma tak ciężkich obostrzeń ekologicznych. Zawsze było jasne, że „zielona” gospodarka unijna to arcykosztowne przedsięwzięcie, którego nie zrekompensują dopłaty czy programy dotowane przez budżet UE.
Zobacz film prezentujący strajk we Francji:
Protesty w takich krajach jak Francja, Belgia czy Holandia zazwyczaj przebiegają dużo bardziej brutalnie niż w Polsce. Francuscy farmerzy nie wahają się stawiać płonących blokad, oblewać obornikiem policjantów i budynków administracji państwowej czy przewracać ciężarówek przewożących importowane produkty rolne. Do jednego z McDonaldów wrzucili bele słomy blokując w nim drzwi. Aktualnie plan związków rolniczych jest taki, by skutecznie zablokować Paryż, w tym dostawy do największej w okolicach stolicy giełdy z produktami rolnymi. W tym samym czasie w Belgii rolnicy blokują ciągnikami jedną z głównych autostrad. Podobne akcje zapowiadają farmerzy w Irlandii. Gdy dodamy do tego masowe protesty rolników w Niemczech, Polsce i Holandii to możemy mówić już o powstaniu czegoś na kształt rolniczej międzynarodówki. Dochodzi więc do prawdziwej integracji obywatelskiej na poziomie europejskim, integracji wymuszonej przez brukselskich biurokratów ale chyba nieco innej niż ta wymarzona przez brukselskich kosmopolitów.
Wszyscy wyjdziemy na ulice?
Tymczasem protesty rolników mogą być tylko wstępem do tego, co czeka nasz kontynent, gdy wprowadzanie Zielonego Ładu przyspieszy. Przypomnijmy, że przed skokowymi podwyżkami cen energii broniły nas dotąd tzw. tarcze solidarnościowe i antyinflacyjne, którymi rząd Mateusza Morawieckiego dopłacał do naszych rachunków za prąd czy gaz. Obowiązywanie tych tarcz skończy się w połowie roku, a ceny wystrzelą.
— VERITY France (@verity_france) January 29, 2024