w ,

Sadownicy alarmują: zmowa cenowa w skupach wiśni!

Według doniesień sadowników, w 6 skupach wiśni na terenie kraju doszło do zmowy cenowej. Ceny owoców spadły drastycznie, w większości skupów 50 groszy za kilogram, co budzi obawy o nieuczciwe praktyki.

Jak informuje jeden z producentów wiśni w okolicach Wielkopolski / powiat Konin:

„Na początku jeden ze skupów podniósł cenę o 20 groszy, ale szybko go zbesztano i następnego dnia obniżył cenę. Najwyższa cena, jaką zaobserwowaliśmy w sobotę, to 4,8 zł za kilogram. Ale teraz skupy dogadały się i ceny spadają z dnia na dzień. Wczoraj było 4,60 zł, a dzisiaj już chodzą plotki o 4,30 zł za wiśnie do mrożenia. Robią co chcą!”

Jeden ze skupujących informuje nasz portal, że na zakładzie w dniu 9 lipca otrzymywał za wiśnie 6 złotych i potwierdza doniesienia o zmowie cenowej skupujących.

Oznacza to, że sadownicy otrzymują za swoje produkty znacznie mniej, niż powinny, co stawia ich w trudnej sytuacji finansowej.

Na platformie Facebook pojawia się wiele wpisów zamieszczanych przez sadowników. Niżej jeden z nich:

Z czego wynika ta nagła obniżka cen?

Dokładna przyczyna nie jest jasna. Możliwe, że skupy chcą wykorzystać nadwyżkę owoców na rynku, aby obniżyć ceny i zwiększyć swoje zyski. Należy jednak pamiętać, że takie działania godzą w interesy producentów i mogą doprowadzić do upadku wielu sadów.

Sadownicy apelują do odpowiednich organów o zbadanie sprawy i ukaranie winnych zmowy cenowej.

Powyższy artykuł jest oparty na doniesieniach sadowników i nie jest oficjalnym stanowiskiem żadnej instytucji.

 

UDOSTĘPNIJ

Ceny wiśni na mrożenie spadły!

Brakuje rąk do pracy na Ukrainie, co oznacza mniejszy napływ pracowników do Polski