w

W tym tygodniu fala rekordowych upałów do 36-38 stopni w cieniu !

foto: istockphoto

Druga połowa lipca i pierwsza dekada sierpnia to najgorętszy okres w całym roku. Zazwyczaj notujemy wtedy najsilniejsze i najdłuższe fale upałów. Czy tym razem padną historyczne rekordy ciepła?

Szczególnie korzystne warunki do występowania upału mamy między 15 lipca a 10 sierpnia. Przez te około 25 dni szansa na intensywną falę upałów sięga aż 80 procent. W tym też okresie na przestrzeni wielu lat notowano ekstremalne upały.

We wtorek (19.07) rozpoczyna się kolejna fala upałów, która może być najsilniejszą w tym roku. Potrwa niemal do końca tygodnia, zaś najwyższych temperatur spodziewamy się na zachodzie, południu i w centrum, do 36-38 stopni w cieniu, a może jeszcze wyższych – podaje portal TwojaPogoda.pl

Jest spore ryzyko, że pobijemy rekordy przynajmniej ostatniego 10-lecia, choć nadal jest całkiem prawdopodobne, że posypią się rekordy lipca, a nawet wszech czasów. To może się stać już w środę lub czwartek (20-21.07).

Nie jest to jednak ostatnia fala upałów tego lata. W prognozach długoterminowych widoczna jest już następna, która przypadnie na początek sierpnia. Temperatury znów będą miejscami przekraczać 35 stopni, dochodząc lokalnie co najmniej do 38 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Upały na świecie

Trudna sytuacja pożarowa w Portugali, Hiszpanii oraz Francji. Według lokalnych władz, we Francji spłonęło w ostatnich pożarach 10 tys. ha lasu. Aktualnie przy gaszeniu pożarów zaangażowanych jest ponad tysiąc osób wspomaganych przez dwa samoloty gaśnicze. W Hiszpanii spłonęło 30 tys. ha lasów i pól, a w Portugalii podczas wymagającej akcji gaśniczej rozbił się samolot straży pożarnej. Wysokie temperatury i brak opadów sprzyjają wysuszaniu się ściółki i ubytkowi wody w powierzchniowej warstwie gruntu. Powoduje to większą podatność na zapłon i szybsze rozprzestrzenianie się ognia, a także stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców (co pokazuje duża akcja ewakuacyjna w La Teste-de-Buch na zachodnim wybrzeżu Francji oraz ewakuacja ponad 860 osób w Qurém na północ od Lizbony). Zapłon może wywołać nawet szklana butelka, zatem zwróćmy szczególną uwagę na zagrożenie pożarowe prognozowane dla Polski, z racji zbliżających się do niej mas powietrza z wysokimi temperaturami i ostrożnie obchodźmy się z ogniem podczas wakacyjnych wyjazdów. Ekstremalne zagrożenie pożarem wystąpi we wtorek w centralnej i zachodniej części kraju.

źródło: https://cmm.imgw.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Spadły ceny czarnych porzeczek

Sezon zaraz się zakończy i skupy będą walczyć o towar ?