w ,

„Trzynasta i czternasta” emerytura dla emerytów i rencistów KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła przygotowania do wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. W 2021 r. zostanie wypłacona – z urzędu bez konieczności składania wniosku – zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura.

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2020 r. poz. 321) wraz ze świadczeniem za kwiecień br. zostanie – już po raz kolejny – wypłacona trzynasta emerytura w kwocie 1.250,88 zł brutto.

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości (bez względu na wysokość pobieranej emerytury/renty). 8 marca br. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Czternasta emerytura będzie wypłacana uprawnionym emerytom i rencistom wraz ze świadczeniem za listopad br.

Wysokość czternastej emerytury uzależniona jest od wysokości brutto pobieranej emerytury/renty.

Maksymalną kwotę czternastej emerytury tj. 1.250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe nie przekroczy 2.900 zł brutto. Pozostałe osoby otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład jeśli pobierana emerytura rolnicza wynosi 2.950 zł brutto czternasta emerytura zostanie wypłacona w kwocie 1200,88 zł brutto.

Osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe będzie równe lub wyższe 4.150,88 zł brutto nie otrzymają czternastej emerytury.

Emerytom, który otrzymują emeryturę jednocześnie z KRUS i z ZUS zarówno trzynastą jak i czternastą emeryturę wypłaci ZUS.

źródło: KRUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 komentarzy

  1. Malo płacisz mało dostajesz. Wies niech nie narzeka. I tak za dużo dostajecie za swoje oszu……a. 500 plus na 1 sze dziecko od początku, do pszedszkola w pierwszej kolejności a mamuśki laza godzinami po sklepach, spa, fitnesach.nie idą w pole. etc To jest porażka

  2. Malo płacisz mało dostajesz. Wies niech nie narzeka. I tak za dużo dostajecie za swoje oszu……a. 500 plus na 1 sze dziecko od początku, do pszedszkola w pierwszej kolejności a mamuśki laza godzinami po sklepach, spa, fitnesach.nie idą w pole. etc To jest porażka

  3. Najwyższą pora by to zmienić
    Ja mam znajomą którą w tym roku kończy 60 lat i ma w sumie wypłaconych składek 40 lat z ZUS I KRUS i jak się okazuje jakby chciała iść na emeryturę tylko z KRUS to musi płacić jescze 6 lat bo tyle jej brakuje do 25 lat z KRUS więc będzie miała 66 lat A jeżeli pójdzie z ZUS to KRUS dopłacić jej UWAGA 190 zł bo tyle ma lat składowych w KRUS to nie żarty 10 zł za rok

Komputer dla każdego dziecka bez względu na wiek z rodziny rolniczej ? Czy będzie ponowny nabór?

Czy to czas na zakończenie sezonu dla jabłek? Jeden z eksporterów twierdzi, że tak…