w ,

Są zapowiedź niskich cen owoców jagodowych !

Zrobiło się bardzo głośno o ukraińskim zbożu. I jest to zrozumiałe, ale niebawem rozpocznie się sezon owoców miękkich, już są zapowiedź niskich cen.

Niskie ceny na owoce mają być wynikiem sprowadzania owoców z poza Unii Europejskiej – informuje NSZZ RI Solidarność Lublin

Na polskich sadowników i plantatorów nakłada się ogromne obowiązki i obostrzenia związane z ochroną klimatu a w szczególności z wycofywaniem tanich a skutecznych środków ochrony roślin, mamy wysokie ceny nawozów i paliw. W związku z tym nie możemy na uczciwych warunkach konkurować z producentami owoców, którzy nie muszą przestrzegać tych zasad co my. Posiadają skuteczniejsze i tańsze środki do produkcji.

W związku z tym że w polskich chłodniach i magazynach zalegają zagraniczne tanie owoce, my producenci polskich zdrowych truskawek, malin, porzeczek, agrestu i wiśni obawiamy się cen za naszą owoce. Mamy powody przypuszczać, że ceny mogą być poniżej kosztów produkcji. Obawiamy się, że zamiast zająć się tym do czego jesteśmy stworzeni, czyli uprawą owoców i warzyw będziemy zmuszeni wyjść latem na drogi. Nie chcemy przechodzić tego co nasi bracia rolnicy, producenci zbóż.


Prosimy rządzących o zainteresowanie się naszymi obawami i prosimy o podjęcie działań zapobiegawczych. Kolejne protesty raczej nie będą na rękę w roku wyborczym. Producenci owoców miękkich zacznijmy się jednoczyć. Już jest późno a w czerwcu i lipcu nasza skuteczność może być równa zeru. NSZZ RI Solidarność Ziemi Lubelskiej apeluje do członków związku będących radnymi rad gmin, powiatów, sejmiku, oraz pracowników instytucji okoloroniczych do podnoszenia tych kwestii w swoich środowiskach i nagłaśniania potencjalnego problemu. Nasze obawy są racjonalne i podparte merytoryczną wiedzą uzyskaną od fachowców branży sadowniczej.

  • źródło: FB – NSZZ RI Solidarność Lublin
UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pierwsze zabiegi w sadach ruszyły. Sadownik mówi: „Sieję propagandę”

Szczepienie drzew owocowych w szkółce