w

Termometry dziś wskażą rekordowe temperatury!

Prognoza pogody na piątek 18 czerwca. Jak podkreślił Walczak, piątek zapowiada się jako kolejny słoneczny i bardzo ciepły dzień. „Temperatura maksymalna będzie jeszcze troszkę wyższa niż w czwartek” – podkreślił synoptyk.

Znów najchłodniej (ok. 27 stopni) ma być na wschodzie, a najgoręcej na zachodzie, gdzie lokalnie termometry pokażą nawet 32 lub 33 stopni.

„Troszeczkę ulgi przyniesie nam wiatr południowo-wschodni i wschodni – ten kierunek wiatru będzie powodował to, że ten upał będzie trochę mniej nieznośny niż w przypadku zupełnie bezwietrznej pogody” – powiedział Walczak.

Tropikalne upały w Polsce. Prognoza pogody IMGW na piątek 18 czerwca

Synoptyk podkreślił, że zarówno w piątek, jak i w sobotę bardzo wysokie temperatury – od 31 do 33 stopni – spodziewane są też na wybrzeżu.

„Często mamy tak, że wszędzie mamy upał, a na wybrzeżu jest wiatr od morza i od razu jest tam 5-10 stopni chłodniej. A tutaj przez to, że ten wiatr będzie od lądu, nie od morza, to i nad samym morzem będziemy mieli upalne temperatury” – wskazał. Jak dodał, nieco zimniej będzie jedynie na Półwyspie Helskim.

Wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Miejscami podatność jest ekstremalna

„W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju bardzo szybko spada poniżej i tak już bardzo niebezpiecznej wartości 20 proc., a miejscami nawet poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie” – poinformował IBL.

Dlatego też – ze względu na prognozowaną w trzech najbliższych dniach temperaturę powietrza utrzymującą się powyżej 30 st. C – Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

„Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się” – podkreśla IBL.

źródło: RadioZET.pl/ PAP/ IMGW/ IBL

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Branża przetwórcza nie ma zapasów przetworzonych truskawek.

Ktoś zniszczył plantacje truskawek! Straty oszacowane na prawie 30 tys. złotych.